100 Ton na nogach

Światło, muzyka i sztuka przez duże S towarzyszyły wernisażowi kończącemu Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Szklarskiej Porębie. Brało w nim udział czterech artystów z Polski i Czech: Maciej Wokan, Grzegorz Pawłowski, Aleš John i Martin Skala. Od 27 sierpnia br. ciężko pracowali w nieczynnym kamieniołomie granitu „Wiciarka” w górach Izerskich.
Ich dziełem jest odsłonięta sobotniego wieczora (8 września) monumentalna rzeźba autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza pt. „100 TON”. Artyści wyrzeźbili w blokach granitowych stopy o wymiarach 130×120×70 cm, na których oparty został ogromny, 100-tonowy blok granitowy, pozostawiony wiele lat temu w wyrobisku. Kompozycja intryguje rozmiarami, kształtem i przesłaniem. Według autora koncepcji Zbigniewa Frączkiewicza jest hołdem dla ludzi pracujących na co dzień w granicie: ich trudu fizycznego, umiejętności i finezji. Dla nas, odbiorców dzieła, może symbolizować połączenie siły z abstrakcyjnym myśleniem i potęgą natury.
Odsłonięciu rzeźby towarzyszył gitarowo-granitowy performance muzyczny w wykonaniu Michała Puchały. Muzyk zagrał ze sceny zaimprowizowanej na szczycie rzeźby specjalnie na wernisaż przygotowaną kompozycję. Kamieniołom zaś, rozświetlony przez Pracownię Architektoniczną Qbik s.c. kolorową łuną, stał się amfiteatrem, którego ekranem do projekcji fotografii dokumentującej plener była jedna ze skalnych ścian.
Plener i wernisaż to pierwszy etap kilkuletniego przedsięwzięcia. Efektem ma być powstanie szlaku granitowego prowadzącego w Szklarskiej Porębie przez miejsca mocno z granitem karkonoskim związane – interaktywna, urozmaicona wędrówka przez świat sztuki, rzemiosła, architektury, geologii, petrologii, kamieniarstwa i przyrody Szklarskiej Poręby. Podróż przybliżająca regionalny skarb – granit karkonoski.
100 TONMiędzynarodowy Plener Rzeźbiarski „100 TON” oraz wernisaż zorganizował Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, którego załoga składa podziękowania dla osób i przedsiębiorstw, bez których wkładu wydarzenie nie miałoby szans powodzenia:
Kopalni Izer IK i jej dyrektorowi Kazimierzowi Frydrychowi oraz właścicielowi Igorowi Kotsabiukowi wraz z pracownikami
Hotelowi Sasanka i dyrektorowi Rafałowi Wróblewskiemu
Nadleśnictwu Szklarska Poręba
Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i kierownikowi Dominikowi Pisiowi oraz pracownikom
Pracowni Architektonicznej Qbik s.c.
Rafałowi Maćkowiakowi
Helenie Jankowskiej
Referatowi Promocji Miasta

Każda z wymienionych osób i przedsiębiorstw przyczyniła się do ostatecznego sukcesu jakim było niewątpliwie odsłonięcie rzeźby.

100 TON
Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski był współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.