Znikająca Architektura Domów Sudeckich – workshop

W dwa listopadowe piątki ( 9.11 i 16.11) odbyły się zajęcia pn. Znikająca Architektura Sudecka” w ramach projektu Kulturalne Karkonosze – Ścieżki Tożsamości.

Celem projektu jest przybliżenie tematyki architektury sudeckiej, która niestety coraz częściej znika z naszego otoczenia. Poprzez zastosowanie różnych form, technik, wykorzystanie materiałów chcemy chociaż w części odtworzyć i ocalić od zapomnienia kawałek architektonicznej tożsamości.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy warsztatów pod kierunkiem architektki Eweliny Markiewicz budowali makiety domów sudeckich. Zadanie jak się okazało, nie było wcale łatwe do wykonania za to bardzo pracochłonne. Niemniej jednak wszyscy stanęli na wysokości zadania i ambitnie ruszyli do działania. Efekty pracy są niesamowite, a radość „przyszłych architektów” bezcenna.

Kolejne spotkanie z Edytą Kullą, artystką szkła i jak sama o sobie mówi „Robotnicą Kultury” dotyczyło szklanych asamblaży. Uczestnicy początkowo a i też później nie wiedzieli z czym przyjdzie im się zmierzyć. Okazało się, że pod tajemniczą i nieznaną jak dotąd nazwą kryją się artystyczne instalacje w formie kolażu. Do tej niecodziennej techniki uczestnicy wykorzystali szkło, fotografie starych domów, różne elementy architektoniczne ale też przedmioty przywołujące wspomnienia i kawałek historii.

Zarówno powstałe makiety domów sudeckich jak i nowatorskie wizje architektury zatopionej w szkle będziemy mogli podziwiać na wernisażu wystawy podsumowującej projekt 7 grudnia w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki.

Projekt Kulturalne Karkonosze – Ścieżki tożsamości został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przy wsparciu Stowarzyszenia Lokalni – Niebanalni w Szklarskiej Porębie.

/ tekst: MOKSiAL/