ArtSkwer A.D. 2022

Letni Festiwal Sztuki – ArtSkwer 2022

Małe resume spotkań artystycznych na ulicy.

Mili Państwo, ochłonęliśmy nieco po ostatnim intensywnym weekendzie. Zakończyliśmy kolejną wakacyjną edycję artskwerowych działań twórczych.
W tym roku było to mocne festiwalowe uderzenie wypełnione bogatym programem edukacyjno –rozrywkowym. Każdy z trzech festiwalowych dni wyznaczał inny kierunek działań. I tak poruszaliśmy się w temacie cyrku, mogliśmy liczyć na zdobywanie umiejętności żonglowania, balansu, czy równowagii. Nie zabrakło dwóch wspaniałych i niezwykle humorystycznych spektakli cyrkowych – pierwszy w wykonaniu Pana Peddro , który wprowadził nas w świat wesołego cyrku z elementami pirotechnicznymi i drugie show, które zaprezentował Bill Bombadill. Pierwszy dzień to także, energetyczny taniec przy rytmach bębnów afrykańskich, niezmiennie ten element festiwalu cieszy się sporą frekwencją, tak jak wykonywane po raz pierwszy na warsztatach kije deszczowe.
Drugi dzień to już „Dzika Kultura” i wszystko co związane jest z otaczającą nas przyrodą i jej naturalnym bogactwem. Tworzyliśmy letnie balsamy z pomarańczy, kolory, struktury i soki owocowo –warzywne posłużyły uczestnikom do tworzenia naturalnych wzorów na torbach bawełnianych. Odbijaliśmy roślinne wzory barwnikiem z herbaty, na kulinariach smakowaliśmy pampuchów z dziką omastą, czy leśnymi jagodami. Tworzyliśmy alternatywne, przeznaczone do wielokrotnego użytku opakowania do żywności „woskowijki”. Rozmawialiśmy o dzikich zapylaczach, o tym jak ważne dla przyrody i człowieka są pszczoły i trzmiele , również o tym dlaczego powinniśmy je chronić. Drugi dzień Artskwer –u to także występy taneczne i muzyczne. Gościliśmy ok. 100 dzieci, które przedstawiły swój artystyczny pokaz taneczny. Drugi festiwalowy dzień zakończyliśmy pięknym muzycznym brzmieniem. Na artskwerowej scenie, kameralnie wystąpił zespół Kapela ze Wsi Warszawa, a w słowiańsko – folkowe dźwięki wprowadził wszystkich Kosmos Mega Sound System.
Trzeci dzień upłynął Pod hasłem „MajsterSztuki” pojawiło się dużo nowych konstruktorskich form rękodzielniczych, ale też tajemniczych zjawisk alchemicznych. Tworzyliśmy latawce, karkonoskie wieszaki z nawiązaniem do architektury regionalnej, kompozycje roślinne, uczyliśmy się malowania na wodzie, tworzyliśmy naszyjniki i grzechotniki, oraz letnią biżuterię sztukowaną wykorzystując różne techniki twórcze. Z muzyczno –tanecznym programem wystąpiły dzieci i młodzież z Ukrainy. Finał festiwalu zdominowały dwa niezwykle widowiskowe pokazy akrobatyczne -półfinalistek programu Mam Talent. Martyna Pytel zaprezentowała emocjonujący pokaz akrobacji powietrznej na szarfie, oraz Natalia Feja wystąpiła z programem akrobatycznym w kielichu wody.
Mamy nadzieję, że i tym razem bawiliście się równie dobrze, zdobywając nowe umiejętności, pracując pod okiem świetnych instruktorów , którzy każdego roku przygotowują dla Was ciekawą ofertę warsztatową.
Pięknie dziękujemy wszystkim którzy uczestniczyli w tegorocznym festiwalu i twórczo kreowali przestrzeń : uczestnikom, sponsorom, partnerom, artystom, instruktorom. Gorące podziękowania za wsparcie przesyłamy do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, oraz Straży Miejskiej.
Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.
Letni Festiwal Sztuki został objęty patronatami honorowymi przez:
Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego
Starosty Jeleniogórskiego Krzysztofa Wiśniewskiego
Burmistrza Miasta Szklarska Poręba Mirosława Grafa

Nasi Partnerzy:
Biuro Promocji Miasta, Radio Zamek Nadaje, Karkonoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Fundacja Ekorozwoju, Restauracja Topollino, Frikart, Kosmos Mega Sound System, Karrot Komando
Sponsorzy: Królowa Karkonoszy, Restauracja Metafora.

Zapraszamy na kolejny wakacyjny Festiwal ArtSkwer za rok!!!!!