Z kulturą w domu & Kreatywnie z MOKSiAL-em

W związku z panującą sytuacją, a co za tym idzie z odwołaniem zajęć w szkołach, ośrodkach kultury itp., informujemy, że od dzisiaj ruszamy z cyklem „Z kulturą w domu & Kreatywnie z MOKSiALem”. Oczywiście nasze spotkania odbywać się będą za pośrednictwem social mediów, tj. facebook’a, instagram’a i strony internetowej. Śledźcie nas, będziemy zamieszczać ciekawe informacje związane z kulturą, a także podpowiemy jak zaangażować w różne działania dzieci. Mamy nadzieję, że pomimo ograniczonej działalności dobrze wykorzystamy ten czas.

 

poniedziałek 16 marca

Plastelinowe zwierzątka

Pierwszą propozycję w ramach cyklu #KreatywniezMOKSiALem kierujemy do najmłodszych. Zobaczcie jak krok po kroku można wykonać cudne plastelinowe zwierzaczki. Tekst pochodzi z bloga www.mojedziecikreatywnie.pl. Dodatkowych inspiracji na plastelinowe ludziki możecie szukać na stronie: http://lipin.art.pl/06m01.html?fbclid=IwAR1Puddxt29y3V8mZdtZZEfLuQ-vVz9urFdqKxR0YIItJkzzvVXfosL2xuE

https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/08/jak-ulepic-zwierzatka-z-plasteliny-krok-po-korku/?fbclid=IwAR1ZOO2aPwWMLpBKLhcGnlpgBKwJAd9FuhGpPFGE0wwZ6GW3xTJYSTvSYKk

Nauka języka angielskiego

Ponoć na naukę nigdy nie jest za późno. Może zatem postawić na naukę języków obcych??? Zerknijcie na naszą kolejną propozycję w ramach #zkulturawdomu #kreatywniezmoksialem. Polecamy Wam dołączenie do grupy na fb, która przez 14 dni, bezpłatnie, będzie szlifowała język angielski. Zajrzyjcie na profil Piotr Kruk – Mówić.pl lub kliknijcie w link poniżej.

Podobno najlepiej zaczynać od poniedziałku! Zgadzacie się ze mną❓Z okazji akcji #zostanwdomu mam dla Was…

Opublikowany przez Piotr Kruk – Mówić.pl Niedziela, 15 marca 2020

wtorek 17 marca

Wirtualne zwiedzanie

W tych trudnych dla wszystkich chwilach zapraszamy do zwiedzania – wprawdzie wirtualnego – ale jednak :

1. Wirtualny spacer po Luwrze
2. Wirtualny spacer po Muzeum Brytyjskim 
3.Wirtualny spacer po Metropolitan Museum of Art  
4.Wirtualny spacer po Rijksmuseum  
5.Wirtualny spacer po Muzeum Salvadora Dali  
6.Wirtualny spacer po National Gallery of Art 
7.Wirtualny spacer po Muzeum Muncha 
8.Wirtualny spacer po Muzeum Królowej Zofii 
9.Wirtualny spacer po Uffizi Gallery 
10.Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego 

Zapraszamy do zwiedzania 🙂

Aktywnie w domu

Dla Ciała Również coś by się przydało – wprawdzie wygląda na proste – jednak jak piłka jest przy nodze to już niekoniecznie

 


 

środa 18 marca

Kolorowe pacynki Od początku tygodnia podsuwamy Wam pomysły jak dobrze spędzić czas w domu. Wśród naszych propozycji znajdują się propozycje zajęć manualnych dla dzieci.Dziś zachęcamy Was do wykonania kolorowych pacynek, które mogą służyć do codziennej zabawy, a być może dacie im szansę zagrać w domowym teatrzyku??? Pomysłów na to jak wykorzystać własnoręcznie zrobione laleczki jest wiele. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię. Jeżeli skusicie się na wykonanie pacynek – pochwalcie się swoimi rezultatami. Przypominamy, że kreatywne osoby nagrodzimy.

Pacynka z łyżki

Pomysł na zrobienie pacynek pochodzi z fb- Fiorelki – kreatywnie dla małych i dużych. 🙂

Aktywnie w domu c.d.

 

piątek 20 marca

Ćwicz z MOKSiALem!

Od kilku dni podrzucamy Wam propozycję różnych aktywności. Staramy się, aby te sugestie były różnorodne. Na naszym fb pojawiły się już wskazówki jak zachęcić dzieci do wspólnych prac manualnych, podsyłaliśmy Wam również linki do wirtualnych spacerów po muzeach i Centrum Nauki Kopernik. Dla tych, którzy tracą cierpliwość przebywając w domu, zaproponowaliśmy nawet wycieczkę w kosmos ;). Dzisiaj mamy propozycję dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie! Przedstawiamy propozycję ćwiczeń pozwalających spalić tkankę tłuszczową. Trening Tabaty przygotowała specjalnie dla nas instruktorka fitness Karolina Kalinowska. Filmik pokazuje jak wykonać serię Tabaty, ale żeby trening był efektywny zaprezentowane 8 ćwiczeń należy wykonać 8 razy. No to co? Kto jest gotowy, na wiosenny rozruch???? Ćwiczenia można wykonać w domu lub na świeżym powietrzu. Życzymy udanego treningu!

https://wetransfer.com/downloads/6d4b4fe4bf7292b0c2aa3cf4bdb048a320200318214059/d34a12bbbf249e86da3c18970c1ecc9620200318214059/3f6ab3

Aktywnie w domu c.d.

poniedziałek 30 marca

Wielkanocny ogródek

Do Wielkanocy zostały już niewiele czasu, ale na tyle dużo, aby przygotować świąteczny ogródek. Tymczasem zachęcamy Was do wzięcia udziału w pracach plastyczno-ogrodniczych w ramach zajęć, w wirtualnej, moksialowej Pracowni Plastycznej. Wspólnie stworzymy wielkanocny ogródek.

Przy tym zadaniu wykorzystujemy to, co mamy w domu, czyli może to być: plastikowa butelka (ozdobiona świątecznie), rolka po papierze toaletowym (wyłożona folią), skorupki po jajkach. Do wymienionych przedmiotów wystarczy nasypać ziemi i zasiać w niej nasionka np. rzeżuchy. Pamiętajcie, żeby ziarna nie były umieszczone zbyt głęboko. Ogródek należy podlewać. Po około tygodniu powinny pojawić się pierwsze efekty Waszych prac ogrodniczych.

Jeżeli zamiast ogródka wolicie ozdobić doniczkę, to podpowiadamy, jak można to zrobić w prosty sposób. Zwykłą plastikową doniczkę wystarczy obłożyć ładnym materiałem. Przygotowane wcześniej równe patyki trzeba powiązać ze sobą mocnym sznurkiem, w sposób pokazany na zdjęciu. Powstały „płotek” obwiązujemy wokół doniczki. Zobaczcie jak zwykła doniczka zyskuje na urodzie!

Foto – internet

 

Nauka języka angielskiego cz.II

Angielski z MOKSiALem

Kto z Was uczy się z nami angielskiego? Mamy dla Was kolejne materiały do wykorzystania podczas nauki. Oczywiście uczymy się przez zabawę. Dzisiaj wracamy do popularnej gry w klasy. Wystarczy wyciąć materiały, rozłożyć je na podłodze i można zaczynać! Materiały znajdziecie tutaj  ?

https://drive.google.com/drive/folders/1ZvcFDgwo_hZE61iXGHmGudHu2TyaURl4?fbclid=IwAR0YqVbM3a0I82RNg-QKy8EINq1MBrKYHpQehSkYdbQqs_VDwaPSnSmL_-w

W tej grze chodzi o to, by dojść na plac zabaw wypowiadając wszystkie słowa poprawnie. Słownictwo dotyczy miejsc, gdzie najczęściej bywają dzieci: dom, szkoła, sklep, pływalnia, plac zabaw itp.  Jeżeli macie wątpliwości jak wypowiedzieć dane słowo skorzystajcie ze słownika  www.diki.pl (klikacie na głośnik obok słówka). Materiały przygotowała p. Anna Rakowska, nauczycielka języka angielskiego.

Ćwicz z MOKSiALem! cz.II

Mamy dla Was drugą propozycję ćwiczeń od Karoliny Kalinowskiej, instruktorki fitness. Zachęcamy Was do aktywności w domu.

https://wetransfer.com/downloads/6d4b4fe4bf7292b0c2aa3cf4bdb048a320200318214059/d34a12bbbf249e86da3c18970c1ecc9620200318214059/3f6ab3

 

piątek 3 kwietnia

Jak zrobić Gniotka?

Chyba wszystkie dzieciaki znają Gniotka. A czy wszystkie wiedzą jak łatwo można go zrobić samodzielnie w domu? Jeżeli nie wiecie, to skorzystajcie z naszych wskazówek.

Potrzebne nam będą:
? mąka ziemniaczana
? balon
?lejek

Mąkę należy nasypać do butelki (przez lejek), a z butelki przesypcie ją do balonu. Jeżeli już to zrobiliście to teraz wystarczy zawiązać mocno balon. Gniotek jest już prawie gotowy. Teraz trzeba go tylko ozdobić. Możecie narysować mu buźkę i zrobić czuprynę. Na pewno nie zabraknie Wam pomysłów! Oczywiście zachęcamy do tego, abyście pokazali w komentarzach swoje gniotki!

Świąteczna palma

Aby poczuć klimat Wielkanocy przygotujcie samodzielnie świąteczne ozdoby. To już ostatnia chwila, aby wykonać palmę wielkanocną.
Przygotowana własnoręcznie na pewno będzie piękniejsza niż ta kupiona. Aby wykonać palmę potrzebne będą:

• gałązki bazi,
• suszone trawy i zboża,
• gałązki bukszpanu,
• mocna nić,
• nożyczki,
• kokardka,
• farbki do bielizny (można nimi ufarbować rośliny)

Jak zabrać się za przygotowanie palmy?
Najpierw trzeba przygotować stelaż konstrukcji. Zbudujemy go z kilka ładnych gałązek bazi oraz traw. Stelaż powinien wynosić około 50 cm. Całość mocno związujemy nitką.
Mniej więcej 10 cm poniżej czubka mocujemy krótko przycięte, miękkie trawy. Najlepiej będzie je przywiązać nitką.
Poniżej traw umieszczamy bukszpan. Następnie okręcamy wszystkie gałązki razem jeszcze raz, żeby zachować stabilność konstrukcji.
Coraz niżej upinamy kolejne warstwy roślin i traw. Wszystkie łodyżki owijamy ściśle nitką, by wygodnie je było trzymać.
Na koniec palmę zdobimy kokardkami i kolorowymi kwiatkami wykonanymi z krepiny.
Gotowe!

Najszybszy samolot

Czy mamy tu fanów lotnictwa??? Przygotowaliśmy dla Was instrukcję jak przygotować najszybszy samolot z papieru.
Ta super zabawa dziecięca nie wymaga skomplikowanych działań. Zerknijcie na fotki, znajdziecie tu instrukcję jak krok po kroku przygotować samoloty. Mamy dla Was 3 propozycje. Sprawa jest prosta, a my mamy nadzieję, że radości przy tym będzie co niemiara!

 

 

 

 

 

 

Ćwicz z MOKSiALem

Czas walki z wirusem zmusza nas do pozostania w domu. Aby przetrwać te chwile, codziennie podsuwamy Wam propozycje zajęć manualnych lub podpowiadamy co ciekawego i „kulturalnego” możecie znaleźć w internecie. Wiemy, że wielu z Was uwielbia aktywność fizyczną. Dlatego staramy się regularnie zachęcać Was do ćwiczeń, które możecie wykonać w domu lub na świeżym powietrzu, np. na ogródku. Karolina Kalinowska, instruktorka fitness, przygotowała dla nas kolejną serię! Dołączcie do nas!

https://wetransfer.com/downloads/980f637f735446a00a458bb86f900c1120200402212213/7db78f0f823584fe794b1e3ee36bcd4820200402212213/77b81a

piątek 17 kwietnia

Zabawy z ciastoliną

Dzisiaj mamy dla Was przepis na masę, z której możecie wyczarować przeróżne postacie i rzeczy. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię. Ciastolina to masa, którą możecie zrobić w domu. Wystarczy przeszukać kuchenne szafki, aby znaleźć składniki do jej przygotowania. Będziecie potrzebowali:

? 2 szk. mąki
?1 szk. soli
? 2 szk. wody
?2 łyżki oleju

Podane składniki mieszamy. Powinniście otrzymać ciasto podobne do naleśnikowego. Umieśćcie je w garnuszku i podgrzewajcie na małym ogniu, cały czas mieszając, aby nie przywarło do dna. Gdy masa zacznie odchodzić od ścian garnka i formować się w zbitą kulę to znak, że ciastolina jest gotowa. Dajcie jej chwilę ostygnąć. Gdy masa wystygnie (ok. 20 minut), można podzielić ją na kilka części i do każdej dodać barwnik w proszku. Dajcie nam znać co wyczarowaliście z ciastoliny!

Ćwiczmy z MOKSiALem

Mamy dla Was kolejną partię ćwiczeń w ramach programu BE READY FOR SUMMER! No to jak to jest z Wami? Kto szykuje formę na lato? Kto ćwiczy z Karoliną i MOKSiALem???

https://wetransfer.com/downloads/7686b9fab404f139207f3a17140a81cd20200416204010/c80e4e57970e672c2b99314fc814232e20200416204010/c2932c

 

poniedziałek 20 kwietnia

W co się bawić?

Dla najmłodszych milusińskich mamy kilka zabaw ruchowych. Można się w nie bawić w domu, ale także np. w ogrodzie. Fotki obrazują co należy przygotować, aby zabawa się udała.

Fot. 1 – Do tej zabawy potrzebna nam będzie taśma papierowa (nie odchodzi od ściany razem z tynkiem przy odklejaniu  ?), którą wyklejamy wzory. Najlepiej wykleić ją w wąskim pomieszczeniu, tak aby powstał tor przeszkód. Wygrywa ten, kto go przejdzie, nie rozrywając taśmy. To super zabawa nie tylko dla d zieci!

Fot. 2 – Ta propozycja to tor wyścigowy przygotowany z papierowych rolek przyklejonych taśmą do podłogi. Za pomocą rurek do napojów napędzamy piłeczki pingpongowe. Można zbudować trasy o różnej trudności. No to kto pierwszy???

Fot. 3- Kręgle, ale w trudniejszej wersji. Trzeba umocować rolki na podłodze (z zagłębieniami na piłeczki pingpongowe). Wygrywa ten, kto zrzuci jak najwięcej piłeczek.

Fot. 4 – Zabawa w klasy, ale też w trudniejszej wersji. Malujemy na kartkach obrazki: 6 x prawa ręka, 6 x lewa ręka, 6 x prawa stopa, 6 x lewa stopa. Mamy mieć 24 sztuki. Kartki układamy w trzech rzędach, tak aby gracz miał szansę przeskakiwać do kolejnych pól – trzeba dotknąć kartki tą kończyną, której odbicie jest na rysunku (czyli nie mogą być np. trzy stopy). Wygrywa ten, kto pokona całą kolumnę.

 

wtorek 21 kwietnia

Angielski z MOKSiAL-em

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na lekcję angielskiego z MOKSiAL-em. Zamieszczamy materiały – obrazki z nazwami przedmiotów. Należy je wyciąć i poprzyklejać do sprzętów domowych i na drzwi pomieszczeń (na zasadzie fiszek ze słówkami porozwieszanymi w mieszkaniu). Ćwiczenie, które zamieszczamy pozwoli utrwalić słówka i wymowę. Starajcie się codziennie odnajdywać obrazki i wypowiadać zapisane na nich słowa na głos. Sprawdźcie prawidłową wymowę, korzystając ze słownika internetowego www.diki.pl

poniedziałek 27 kwietnia

Zabawki z kartonu

Czy próbowaliście już tworzyć z kartonu przedmioty, które można wykorzystać do codziennych zabaw? Ta zabawa wymaga pomysłowości i kreatywności, ale tego na pewno Wam nie brakuje. Gdybyście jednak szukali inspiracji, kliknijcie w link https://dziecisawazne.pl/zabawki-z-kartonow/  i zobaczcie jak atrakcyjny może być szary, zwykły karton.   

Ćwiczymy z MOKSiAL-em

Wrzucamy kolejną propozycję ćwiczeń od naszej instruktorki Karoliny Kalinowskiej. Tym razem jest to tabata. Oczywiście Karolina w filmiku poinstruuje Was jak najlepiej wykonać ćwiczenia. Serię powtórzcie minimum 4 razy.  

https://wetransfer.com/downloads/eb9f109f3667e9398920ef38baacd4ea20200424100049/2b931295b5348367ccdb2cbe530fedfa20200424100049/ac41b1

poniedziałek 4 maj

Cuda z masy solnej

Uwielbiane przez „moksialowe” dzieci tworzywo – masa solna, idealna na domowe zajęcia. Składniki do jej przygotowania z pewnością znajdą się w każdym domu. My na zajęciach przygotowujemy masę wg przepisu naszej instruktorki – p. Moniki Krakowskiej. Potrzebne będą:
– 1 szkl. mąki pszennej
– 1 szk. soli
– trochę mąki ziemniaczanej (dla lepszej elastyczności ciasta)
– 1/2szk. wody (woda musi być koniecznie bardzo ciepła). należy ją wlewać po troszkę i mieszać, żeby konsystencja była zwarta, zbyt rzadkie ciasto nie spełni swojej funkcji)

Wszystkie składniki mieszamy – najlepiej w wysokiej misce, powinniśmy uzyskać konsystencję podobną do ciasta pierogowego – ciut twardszą.

Zabawa z masą jest ogromną frajdą dla dzieci i dorosłych. Przez to, że masa jest łatwa w urobieniu, dzieci czerpią przyjemność już z samego ugniatania ciasta i tworzą niewyobrażalne cuda. Na trzech ostatnich zdjęciach mamy na to dowody. Prawda, że cudowne? Jak widać na fotografii, do dekoracji prac, można użyć też roślin – niekoniecznie suchych. Ważne, by dobrze i równo wcisnąć je w masę, inaczej się pokruszą i odpadną. A Wy co przygotujecie z masy? Uruchomcie wyobraźnię i … do dzieła. Gdybyście szukali inspiracji, zerknijcie na załączone zdjęcia. Powodzenia!

Ćwiczmy z MOKSiAL-em

Jak minął Wam weekend majowy? Spędzaliście czas aktywnie czy raczej w domowych pieleszach? Jeżeli brakuje Wam aktywności ruchowej i czekaliście na propozycję ćwiczeń od naszej instruktorki Karoliny, to proszę bardzo! Mamy dla Was kolejny filmik. Tym razem jest to seria ćwiczeń na brzuch, uda, pośladki. Serię należy powtórzyć co najmniej 3 razy.

https://wetransfer.com/downloads/0d0a201ee0e4ede13c1beb8177a734b520200502074100/663e0e9b75ebfc4fb9a8209c69aef60520200502074100/b3efb3

Mali ogrodnicy

Majowa pogoda sprzyja roślinom. W końcu pojawił się długo wyczekiwany deszcz. To doskonały moment, aby zabrać się za wysiew roślin. Dzieci uczęszczające do MOKSiALu na zajęcia plastyczne w ubiegłym roku przygotowywały bomby nasienne. Temu zadaniu towarzyszyło mnóstwo dobrego humoru. Ale co to są te bomby?

Bomba nasienna to po prostu nasiona roślin – najlepiej miododajnych, przyjaznych pszczołom- wymieszane z ziemią, gliną i wodą (można użyć samej ziemi). Wymyślono je, by sprytnie i błyskawicznie rozsiać nasiona na jakimś nieużytku. Taką bombę można zabrać na spacer i w wygodny sposób zasiać piękne pachnące kwiaty dla naszych potrzebujących pomocy pszczół. Przeglądnijcie więc swoje zapasy, może znajdzie się trochę nasion. Pamiętajcie jednak o tym, że BOMBAMI RZUCAMY TYLKO W NIEUŻYTKI LUB ZIEMIĘ DO TEGO PRZEZNACZONĄ! Nie wolno rzucać komuś na pielęgnowany trawnik – wtedy i tak, niestety rośliny będą skoszone.

poniedziałek 11 maj

Zrób sobie zakładkę!

Rozmawiając z Wami, co raz częściej słyszymy, że wykorzystujecie czas kwarantanny m.in. na  nadrabianiu zaległości czytelniczych. Bardzo nas to cieszy i w związku z tym proponujemy Wam wykonanie zakładek do książek. My już w MOKSiALu mieliśmy zajęcia poświęcone temu tematowi. Nasze zakładki przedstawiały zwierzęta. Zrobiliśmy je z patyczków do lodów, a później ozdabialiśmy je kawałkami materiałów – guzików, koralików itp. lub po prostu kolorowaliśmy flamastrami. Na  3 pierwszych zdjęciach znajdują się nasze prace i nasze dzieciaczki.Na kolejnych (internetowych) zdjęciach widać, że można wykonać ciekawe projekty z ładnie obszytych i zdobionych materiałów lub po prostu ze sztywniejszych kartonów- pomalowanych w przeróżne wzory.Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie origami, zobaczcie na zdjęciach: wystarczy wg instrukcji zrobić kieszonkę którą zamienia się w przeróżne zwierzaki i nakłada się na kartki.

Ćwiczymy z MOKSiAL-em

Jaki poniedziałek, taki cały tydzień” – znacie to powiedzenie? Na dobry start tygodnia proponujemy Wam zatem aktywność ruchową. Ćwiczenia specjalnie dla nas przygotowała Karolina – instruktorka fitness. Dzisiaj jest to Full Body Workout. Aby poczuć efekt ćwiczeń, wykonajcie tyle powtórzeń, ile zaleca Karolina. No to co, kto się przyłączy?

https://wetransfer.com/downloads/ef2a330795f50b856acc199bba890b4420200510065550/f0fee7449e9e91430d2cf19599678eac20200510065550/150795

wtorek 12 maj

Lalki-motanki

Co powiecie na propozycję zrobienia lalek -motanek? Te lalki robi się prawie z niczego. Jest to na tyle łatwe i zajmujące, że z pewnością będzie super zajęciem na kwarantannowe wieczory. Tworzenie lalek w każdej kulturze było ważnym rytuałem, także i w naszej, polskiej. Laleczki wykonywane były wyłącznie za pomocą rąk. W kulturze słowiańskiej kukiełki te odgrywały ogromną rolę. Motankom przypisywano magiczną moc.Poszukajcie w swoich szafach skrawków materiałów, nici i sz nurków, wstążeczek, kordonków. Pamiętajcie, że zgodnie z rytuałem słowiańskim nie wolno używać igły i maszyny do szycia! Wszystko powstaje tylko w naturalny sposób: wiązaniem, obwiązywaniem i przywiązywaniem.

Przygotujcie biały skrawek materiału (ok. 30 cm x 30 cm), który posłuży za korpus i uformujcie z niego postać. „Ubieranie” laleczki to już czysta fantazja i przyjemność. Spójrzcie na zdjęcia – na nasze warsztatowe, które poprowadziła nasza instruktorka Monika Krakowska oraz na instrukcje i gotowe projekty z internetu. (foto.internet)

Free picture (Folk art) from https://torange.biz/folk-art-39547

czwartek 14 maj

ZDRAPYWANKI

Nasza instruktorka Monika Krakowska poleca najmłodszym wykonanie zdrapywanek. Dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne do MOKSiALa były zachwycone tym tematem zajęć ?? Wy swoje zdrapywanki musicie wykonać w domu, ale nie zapomnijcie podzielić się z nami efektem końcowym! Technika ich wykonania jest bardzo prosta!

Wystarczy wziąć kartkę, najlepiej z bloku technicznego i zamalować ją kredkami świecowymi lub pastelami olejnymi. Ważne jest, żeby zamalować całą kartkę najlepiej wyraźnymi kolorami – wzory dowolne. Później trzeba ponownie zamalować kartkę, używając wodnej farby plakatowej lub akrylowej – nie za bardzo rozcieńczonej. Po wyschnięciu farby za pomocą np. patyczka do grilla lub wykałaczki po prostu wydrapujemy swój obraz. Spod czarnej powierzchni pokażą się kolory!