Czas pochwalić się jeszcze jednym małym sukcesem… Nasz projekt znalazł się wśród projektów wybranych i dofinansowanych przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”! Przedstawiamy Wam zatem ARKANA – Festiwal śladami Willa Ericha Peuckerta. Will Erich, czyli inspirator naszych działań, niemiecki etnolog, był miłośnikiem Dolnego Śląska zwanym „profesorem od czarownic”, zafascynowanym magią i badającym wiedzę tajemną Gór Izerskich i Karkonoszy. Przybliżając sylwetkę naukowca, chcemy razem z nim oraz Wami przenieść się w czasie do okresu, gdy na terenach Dolnego Śląska żyły zielarki, szeptuchy, wiedźmy i znachorki obu płci, a także miejsce miały tzw. polowania na czarownice i ich procesy, oraz – wg podań – prawdziwe sabaty.

Projekt zakłada więc przybliżenie Wam tematyki, którą zajmował się etnolog. W jaki sposób? Ha! Na razie sza, tajemnica. Szczegóły wkrótce.

Kilka słów o samym programie „Patriotyzm Jutra”. Jest to, cytując stronę programu: „ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.” Jesteśmy bardzo dumni będąc instytucją, której propozycja spodobała się Muzeum. Nie możemy się doczekać realizacji!