Międzykulturowy Festiwal Przyrodniczy EKoArt 26.05.23 – 27.05.23
ul. Słowackiego 13 Szklarska Poręba

Przy Ośrodku Kultury powstał Ogród Wyobraźni , który teraz mamy nadzieję wspólnie upiększyć i tak zaaranżować przestrzeń abyśmy czuli się w tym miejscu naturalnie dobrze. Stąd pomysł na plenerowy Festiwal.

Jeśli kochasz przyrodę, chcesz zdobyć wiedzę jak założyć ogródek permakulturowy lub własną hodowlę grzybów i co ważne nie boisz się pobrudzić – ten Festiwal jest dla Ciebie.

Dwudniowe wydarzenie dedykowane jest głównie dla dzieci, ale pomoc dorosłych „ogrodników” bardzo się przyda zwłaszcza przy pracach ziemnych  No i oczywiście wszystkich zapraszamy na koncert Ranko Ukulele, który będzie zwieńczeniem Festiwalu EkoArt.

A co w programie?

26/05/23 piątek

sale Moksial / wstęp wolny/ warsztaty dla dzieci/liczba miejsc ograniczona15:00 – pracownia plastyczna – warsztat sadzenia lasów w szkle – dzieci w wieku od 7 lat

Prowadzenie Anna Wójcikiewicz
Pasjonatka gór i obserwatorka przyrody. Miłośniczka roślin i grzybów. Od kilku lat zgłębia tajniki
zamkniętych szkle naturalnych ekosystemów, tworząc zielone aranżacje.

16:00 – sala gimnastyczna – Joga dla dzieci – zajęcia rozwojowe – świadomość oddechu,
poprawa koordynacji i równowagi.

Prowadzenie Magdalena Miętkiewicz – Gajewska
Absolwentka ASP. Od lat mierzy się z pracą nauczyciela/instruktora/dydaktyka prowadząc warsztaty kreatywne i artystyczne z różnych technik dzieląc się swoją pasją i wiedzą, aby każdy mógł odkryć w sobie artystę, poczuć fascynację tworzenia i wypełnić przestrzenie dobrą energią.

17:00 – pracownia plastyczna – warsztat „Leśne obrazy z mchu” – dzieci od 7 lat
Prowadzenie Anna Wójcikiewicz

 

27/05/23 sobota

Ogród Wyobraźni – plener /wstęp wolny
13:00 – 15:00 – warsztaty rękodzielniczo – artystyczne LandArt/dla wszystkich

Prowadzenie Monika Krakowska
Absolwentka Akademii Sztuk Wizualnych. Od wielu lat w świat sztuki wprowadza dzieci i młodzież na warsztatach plastycznych prowadzonych w Moksial-u. Działalność artystyczną i edukacyjną, miłość do gór łączy skutecznie z pasją narciarstwa.

13:00 – 15:00 – warsztaty terenowe BushBART – warsztat dla dzieci/liczba miejsc ograniczona.
Elementy survivalu i przetrwania w warunkach leśnych. Warsztat zakłada zagadnienia i naukę związaną z przetrwaniem poza domem m.in. przygotowanie bazy, budowa szałasu, skompletowanie niezbędnego ekwipunku do przetrwania, nauka rozpalania ognia, przygotowania potraw z ogniska, pozyskiwania wody w terenie, nauka nawigacji, umiejętność posługiwania się kompasem.

Prowadzenie Bartosz Wójcikiewicz
Bushpasterz. Najlepiej czuje się w lesie, który przemierza pieszo, na rowerze, z aparatem fotograficznym lub hamakiem. Sympatyk i entuzjasta gór i natury, grafik i instruktor snowboardu.

13:00 – 16:00 – „O czym myślą grzyby?” – wykład warsztatowy, zakładamy własną hodowlę grzybów / dla wszystkich
Podczas prelekcji poznamy różne rodzaje grzybów. Porozmawiamy o ich właściwościach zdrowotnych i walorach smakowych. Dowiemy się o tym jak grzyby się ze sobą komunikują. Jakie w naszych lasach można spotkać grzyby nie tylko te dobrze znane i do jakich celów można je wykorzystywać, jak uprawiać smaczne i bogate w minerały grzyby w warunkach domowych.Na warsztatach założymy mini hodowlę z mieszanką grzybni różnych gatunków jadalnych grzybów.

Prowadzenie Tomasz Marzec
Przyrodnik zafascynowany naturalnymi zależnościami przyrody. Ponadto rzeźbiarz z wieloletnią pasją tworzenia w drewnie.

14:00 -16:30 – „Ogród pachnący ziołami” – permakulturowy warsztat ogrodniczy/ dla wszystkich

W kontekście zachodzących zmian klimatycznych, setek zanikających w naszym systemie gatunków, a co za tym idzie wielu rozprzestrzeniających się chorób i szkodników roślin, niezwykle ważnym jest, aby w naszych ogrodach tworzyć jak największą bioróżnorodność.
O tym i wielu innych aspektach życia ogrodu porozmawiamy, tworząc permakulturową spiralę ziołową, która wspierając nasz ogród wesprze również nasze zdrowie i kubki smakowe mocą leczniczych i kulinarnych właściwości ziół. Z najmłodszymi uczestnikami warsztatu porozmawiamy również o nasionach oraz stworzymy kule nasienne wspomagające kiełkowanie i wzrost roślin.

Prowadzenie Agnieszka Malina Pszonak
miłośniczka pracy z glebą i twórczyni ogrodów z wykorzystaniem dobrych praktyk rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury. Fascynatka agroekologii i regeneratywnych metod prowadzenia gospodarstwa rolnego. Absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o kierunku: rolnictwo ekologiczne. Od wielu lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty i konsultacje, pomagając zakładać przydomowe warzywniki, zielniki i sady. Kolekcjonerka nasion i promotorka suwerenności nasiennej. Pasjonatka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do szeroko rozumianej samowystarczalności. Członkini Stowarzyszenia Iseris.

Uwaga: można się pobrudzić, zalecane wygodne ubranie.

14:00 – 17:00 – Terenowa Kuchnia Roślinna/ dla wszystkich

Na warsztacie wspólnie przyrządzamy potrawy z roślin na codzień uważanych za chwasty, rozmawiamy o tym jak dobrać smaki, które rośliny można smażyć czy gotować, a które lepiej podać bez obróbki oraz jak zachować to co w roślinach jest najważniejsze czyli naturalne wartości odżywcze, minerały i witaminy. W trakcie przyrządzania rozmawiamy o historii polskiej kuchni, o dawnych przepisach i o tym jak było w czasach kiedy ludzie nie mieli supermarketów a najlepsze składniki obiadów znajdowali wokół domu.

prowadzenie Maciej Zawierucha
Instruktor Edukacji Ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, dyplomowany
fitoterapeuta – zielarz. Działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi od ponad 15 lat. W swoich działaniach kontynuuje tradycje rodzinne, rozwija pasję do roślin, swoimi działaniami nawiązuje również do dawnych zawodów min. Karkonoskich Laborantów.

15:00 – 17:00 – wysiewamy kwietną łąkę / dla wszystkich
prowadzenie Monika Krakowska

16:30 – Koncert Ranko Ukulele – plenerowa scena muzyczna

Ranko Ukulele jest obecna w najpopularniejszych serwisach streamingowych we współpracy
z Agora Digital Music

Ranko to artystka z Poznania, która śpiewa proste i zazwyczaj wesołe piosenki własnego autorstwa przy akompaniamencie ukulele. Teksty, bazujące na luźnych skojarzeniach i absurdalnym humorze, zyskały sporo słuchaczy, w szczególności dzięki popularności utworów „Kluska” i „Żaklin”. Z wykształcenia jest lingwistką, po kilku latach spędzonych w Kambodży wróciła do kraju (w sam raz na wirusa) i panoszy się głównie po Internecie na kanale Ranko Ukulele na YouTubie oraz wszędzie tam, gdzie znajdzie ludzi, którzy w głębi serca identyfikują się z pierogiem. Nieodłącznym elementem twórczości Ranko są tzw. „bazgrołki”, czyli
własnoręcznie rysowane przez artystkę historie, ilustrujące jej piosenki i będące zarazem teledyskami do wielu z jej utworów. Ranko Ukulele koncertuje od 2020 roku, przez ograniczenia pandemiczne początkowo głównie poprzez live streamy na youtubie i pojedyncze koncerty na otwartej przestrzeni w okresie letnim. Od 2022 występuje regularnie, m.in. we wspólnej trasie z Zenkiem Kupatasa, trwającej od kwietnia do czerwca 2022 roku. Artystka zagrała również jako support zespołu Mikromusic oraz wystąpiła gościnnie podczas koncertów Wojtka Szumańskiego i SMKKPM. W kwietniu 2022 roku, początkowo na platformy streamingowe, a następnie w czerwcu, do sprzedaży fizycznej, trafiła pierwsza studyjnie nagrana płyta artystki pt. “Marudne piosenki”, będąca kompilacją popularnych w mediach społecznościowych piosenek, wykonanych w nowych aranżacjach z dodatkowymi instrumentami nagranymi przez Pawła “Paweuke” Wojciechowskiego z zespołu Part of the kitchen.

13:00 – 17:00
MOBILNA EDUKACJA EKOLOGICZNA – Związek Gmin Karkonoskich / dla wszystkich
Ekologiczne Gry Wielkoformatowe
Malowanie na szkle
Koło Fortuny
Eko –Eksperymenty, zabawy i pogadanki
Ekologiczne ładowanie Urządzeń Mobilnych

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie
Koordynatorka festiwalu : Anna Wójcikiewicz, e:mail: kultura@mok.szklarskaporeba.pl

Projekt: Integracja polsko-ukraińska dla oświaty, realizowany w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Numer projektu: RPDS.10.02.01-02-0006/22