Płyta nagrobna z inskrypcją pamiątkową Carla Hauptmanna wymaga wymiany (źródło: MK-DCiGH)
Muzeum w Szklarskiej Porębie zbiera pieniądze na nowa płytę nagrobną
Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie — oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, prowadzi zbiórkę publiczną o nr 2021/568/KS na zakup i montaż nowej płyty nagrobnej w miejscu pochówku Carla Hauptmanna, na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Nieder-Schreiberhau (Szklarskiej Porębie-Dolnej).


W 2021 roku przypada setna rocznica śmierci Carla Hauptmanna, mieszkającego od 1891 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie. Wielu badaczy twórczości literata podkreśla ścisły duchowy związek tego pisarza ze słowiańską tradycją Śląska; wspomina się jego przyjaźnie z Polakami, jednoznaczne opowiedzenie się w sprawie niepodległości Polski w 1918 roku, korektę niemieckiego tłumaczenia „Chłopów”, która wpłynęła na przyznanie Reymontowi Nagrody Nobla. C. Hauptmann w pamięci pozostał nie tylko jako pisarz i filozof, niestrudzony piewca śląskości i piękna Karkonoszy, ale przede wszystkim jako ikona powstałej dzięki jego charyzmie Kolonii Artystów w Szklarskiej Porębie.

Po śmierci Carla Hauptmanna przyjaciele ufundowali nagrobek, który wykonało małżeństwo Marleny i Hansa Poeltzigów. Po przejęciu Szklarskiej Poręby przez Polskę, nagrobek uległ dewastacji, a poddany rekonstrukcji został w latach 80. XX w. Aktualnie znajduje się przy muzeum, dawnym Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 listopada 23. Na cmentarzu zaś umieszczono płytę granitową z inskrypcją w języku polskim i niemieckim. Niestety przez 40 lat zniszczyła się i nie wygląda godnie.
Dlatego też muzeum podjęło wyzwanie zebrania funduszy na wymianę tej płyty na nową, by grób zasłużonego dla Schreiberhau i Karkonoszy pisarza miał stosowny do wybitności pochowanego, wygląd.
Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami MK-DCiGH jest zamknięte dla zwiedzających. Działa jednak muzealny sklepik w dni powszednie w godzinach 9-16, i właśnie w tym czasie można wesprzeć zbiórkę odwiedzając placówkę.

Źródło: Muzeum Karkonoskie — Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie