LETNI FESTIWAL SZTUKI ART Skwer 2021

LETNI FESTIWAL SZTUKI ARTSKWER 2021

   Teatr Wędrowny MAŁE MI z bajkowym  spektaklem Księżycowe Opowieści był artystycznym podsumowaniem Letniego Festiwalu Sztuki ArtSkwer.

Działania warsztatowe tegorocznego festiwalu koncentrowały się głównie wokół szkła jego różnych form, kształtów, technik wykorzystania, temperatur, stanów skupienia i eksperymentów archeologicznych. Można powiedzieć, że analizie poddaliśmy D N A szkła i pod takim tytułem kryły się wszystkie zagadnienia sierpniowego ArtSkweru. A działo się dużo, intensywnie, ciekawie i z pewnością jest to ogromną zasługą naszych instruktorów oraz zaproszonych artystów, hutników i szklarskich specjalistów.

Tomasz Gondek i Jargiło Glass Studio użyli współczesnej techniki topienia szkła w piecach gazowych. Mobilne huty tworzyły małe arcydzieła a publiczność podpatrywała tajniki pracy hutników. Sprawdzaliśmy także działanie pieca butelkowego opalanego drewnem budowanego przez trzy dni autorstwa Tomasza Czyszczonia. Janie Ignis oprócz serwowania obłędnej kawy parzonej po turecku z akcentem arabskim, formował  szklane koraliki wykorzystując technikę rekonstrukcji archeologicznej. Z kolei na stanowisku Katarzyny Harasym powstawały szklane korale uzyskane metodą Lampoworking. Działały stoiska z biżuterią szklaną i historyczną. Na  stoiskach warsztatowych gościła mozaika szklana, ziołowe lampiony, grawerka, kalkomania i malowanie na szkle.

Nie tylko szkło cieszyło się uznaniem, uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach cyjanotypii roślinnej, robili bomby nasienne czy  pozyskiwali papier czerpany. Kuźnia Mordoru prezentowała cech kowalstwa i oryginalne rzemiosło wytwarzane na miejscu.

Bractwo Rycerskie Świętego Michała Archanioła urządziło pokazy średniowiecznych walk rycerskich oraz porwało do tańców i zabaw dawnych artskwerową publiczność. Część festiwalu upłynęła nam w rytmie afrykańskich bębnów i energetyzujących pląsów w nurcie afrodance.

Na Artskwerze nie mogło zabraknąć akcentu związanego z naturą, tak więc naszymi gośćmi byli Nadleśnictwo Szklarska Poręba i Karkonoski Park Narodowy.  Wspólnie z nimi świętowaliśmy Wielki Dzień Pszczół. W duchu zero waste i slow art spędziliśmy czas na Targowisku po Sąsiedzku.

Targowisko wpisało się już w tradycję festiwalu i jest świetną okazją do spotkania się, wymianek i  polowań na różnorodne, ciekawe rzeczy z historią, których nie znajdziemy w centrach handlowych.

Mamy nadzieję że równie ja my dobrze wykorzystaliście ten festiwalowy czas, a zaplanowane działania dały wam wiele wrażeń i satysfakcji.

Gorąco dziękujemy wszystkim którzy byli z nami podczas tegorocznego festiwalu: uczestnikom, partnerom, artystom, instruktorom. Serdeczne podziękowania za wsparcie techniczne i wyrozumiałość dla naszych niecodziennych pomysłów przesyłamy do  Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

 Letni Festiwal Sztuki został  objęty  patronatami honorowymi przez:

Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego

Starosty Jeleniogórskiego Krzysztofa Wiśniewskiego

Burmistrza Miasta Szklarska Poręba Mirosława Grafa

Nasi Partnerzy:

Biuro Promocji Miasta, Karkonoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Restauracja Topollino

 

                             Zapraszamy na kolejny wakacyjny Festiwal ArtSkwer za rok!!!!!