Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu 2020

Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu przeszły do historii. Mimo trudnych warunków pogodowych nasi rzeźbiarze podjęli walkę z żywiołem i przystąpili do pracy w śnieżnych bryłach.

        Zaproszone drużyny z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, Gdańska, Łodzi i Katowic od piątku rzeźbiły w trzy metrowych sześcianach do tematu RADIO. Oczywiście hasło nie jest przypadkowe i odnosi się zarówno do wieloletniej współpracy z Radiową „Trójką” jak i przypadającym 95 –leciem powstania radia w Polsce. W sobotę do konkursu dołączyły kolejne cztery drużyny: „Pędzące Bobry” z Dąbrowy Górniczej, „Ci co nigdy zimy nie przeżyli” ze Szklarskiej Poręby, „Kolorowe Łapy” z Brzegu oraz „Parkowy Team” skład którego stanowili pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Zadaniem ekip amatorskich było przygotowanie projektów do hasła KOCHAM SZKLARSKĄ PORĘBĘ. Tym razem temat prac związany był z przypadającą rocznicą 60- lecia nadania praw miejskich miastu. Podczas gdy powstawały śnieżne rzeźby, publiczność również mogła spróbować swoich sił w nieco odmiennej materii jaką jest lód. Pod czujnym okiem instruktorów spod dłuta wychodziły różnorodne formy lodowe. Dodatkowych wrażeń i  wypieków na twarzy dostarczały bryły lodowe z zatopionymi gadżetami, które można było własnoręcznie wykuć. Na chętnych, pragnących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z imprezy czekał  lodowy tron. Pokaz rzeźby w lodzie wykonał artysta rzeźbiarz Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby. Mroźne atrakcje zapewniła firma ICE ART. Natomiast o ciepłą atmosferę zadbał nasz wieloletni partner – firma KAWON serwując rozgrzewające herbatki ziołowe i owocowe.

W konkursach, publiczność mogła wygrać gadżety reklamowe od Term Cieplickich, plecaki od firmy LOMAN, bezpłatne wejściówki do parku linowego dostarczyła Trollandia, a firma Alpaki w Karkonoszach przekazała  zaproszenia na wyjątkowy spacer po Szklarskiej Porębie z Alpakami.

Po zakończonym konkursie rzeźbiarskim do pracy przystąpiłoJury oceniając prace według kategorii: pomysł, wykonanie i wrażenia artystyczne. Trzyosobowa komisja

w składzie:

Przewodnicząca Ludmiła Riabkowa – artystka malarka, Mirosław Kulla – rzeźbiarz, ceramik, Maciej Wokan  – rzeźbiarz wyłoniło zwycięzców: Kategoria profesjonalistów: temat RADIO :

I miejsce –  ASP Wrocław za rzeźbę ikona radia, rzeźbiarze wyrzeźbili twarz dziennikarza Wojciecha Manna

II miejsce ASP Gdańsk za abstrakcyjną formę  – Logo Polskiego Radia

III miejsce –  ASP Katowice za rzeźbę przedstawiającą mówiące usta i wielu słuchaczy, których odzwierciedlały uszy.

IV miejsce  – ASP Łódź – za Kaczkę dziennikarską w tej formie pokazaną jako fake news, nierzetelny komentarz czy celowe przemilczenie niektórych aspektów informacji

Kategoria amatorzy: temat: KOCHAM SZKLARSKĄ PORĘBĘ

I miejsce – „Ci co nigdy zimy nie przeżyli” za rzeźbę DOM

II miejsce – „Kolorowe Łapy” , rzeźba Pociąg do Szklarskiej Poręby

III miejsce – „ Parkowy TEAM”, rzeźba „Duch Gór”

IV miejsce – „Pędzące Bobry”, rzeźba „Joda”

           w kategorii „Rzeźba Publiczności” zwyciężyli ASP Katowice i  „Pędzące Bobry”Drużyny za zajęcie I,II,III miejsca, oraz w kat. rzeźba publiczności otrzymali oryginalne statuetki autorstwa artysty, ceramika Mirosława Kulla.Nagrodą dla profesjonalistów był przedłużony pobyt w Szklarskiej Porębie, a dla amatorów talony do sklepu sportowego Decathlon o łącznej wartości 4000 zł.Sponsorami nagród rzeczowych są również : Firma Kawon – producent herbat ziołowych, Termy Cieplickie, które ufundowały gadżety reklamowe i wejściówki na basen oraz strefę SPA. Weekendowy pobyt dla czteroosobowej drużyny profesjonalistów w kat. Rzeźba Publiczności – ufundował Hotel Sasanka  W kat. Rzeźba Publiczności – amatorzy  – Wycieczkę do Drezna ufundowało Biuro Turystyki Al – Mar, a na obiad zaprosiła Restauracja Albero w Szklarskiej Porębie. Dziękujemy partnerom wydarzenia, a są nimi:Norweska Dolina,  Firma LOMAN, Firma  ICE ART,  Termy Cieplickie, Firma Kawon,Hotel Sasanka, Restauracja Albero, Restauracja Topollino, Biuro Turystyki Al-Mar, Alpaki w Karkonoszach, Park Linowy Trollandia,  Miejski Zakład Gospodarki  KomunalnejPartnerowi medialnemu  Trzeciemu Programowi Polskiego Radia  „Trójka”. Gorące podziękowania należą się również  hostessom, które przez ten czas rozgrzewały atmosferę swoimi uśmiechami.
Powstałe rzeźby zostały  podświetlone wysokiej jakości iluminacją LED , a projekt wykonany przez pracownię architektoniczną Qbik. Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu zakończyliśmy pokazem ogniowym w wykonaniu Teatru Avatar. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.  Do zobaczenia za rok.