Powstał Spacerownik

Młodzież ze Szklarskiej Poręby zakończyła i podsumowała działania pn. Spacerownik, odbywające się w MOKSiAL-u, w ramach programu Równać Szanse. W efekcie tych spotkań powstał mini przewodnik turystyczny autorstwa młodzieży, wskazujący miejsca atrakcyjne i warte odwiedzenia  w Szklarskiej Porębie.

Sednem spotkań grupy projektowej były warsztaty i spotkania pozwalające poznać się nam nawzajem, a także odkrywać swoje mocne strony, nauka planowania i organizacji działań, wycieczki pozwalające dotrzeć w miejsca dotąd nam nieznane.

Zaplanowane działania pozwalały nam poszerzać swoje horyzonty, ale i nabywać nowe kompetencje.  Młodzież musiała wykazać się dojrzałością i  dyscypliną, aby zaplanowane działania doszły do skutku. Podsumowując wspólny czas możemy was zapewnić, że wszystko się udało. Grupa potwierdziła to podczas spotkania finałowego pokazując prezentację i zdjęcia obrazujące to, co  się wydarzyło w ciągu trwania projektu, a także opowiadając o projekcie.

 Cieszymy się, że te ostatnie kilka miesięcy były mega przygodą i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim tym, którzy współpracowali z nami przy projekcie. Młodzież już planuje kolejne działania z MOKSiAL-em.

OWOC NASZEJ WSPÓLNEJ PRACY – SPACEROWNIK

Spotkanie plenerowe

Po pracowitym okresie warsztatowym, młodzież uczestnicząca w działaniach pn. Spacerownik wybrała się w plener. Naszą przewodniczką była mieszkanka miasta pani Sylwia Cybulska.

Razem wybraliśmy się do Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie natrafiliśmy na tzw. złote jamy będące pozostałościami po poszukiwaczach minerałów i złota. Nam co prawda nie udało się znaleźć złota, ale za to trafiliśmy na piękne ametysty. Odwiedziliśmy też dawny szyb kopalni Anton.  Spotkanie z p. Sylwią wzbogaciło naszą wiedzę na temat miasta i jego zasobów, utwierdziło nas w przekonaniu jak piękna jest nasza miejscowość, którą chcemy pokazać w swoim przewodniku.

Po relaksującej wycieczce czas zaplanować kolejne kroki w działaniu, aby niebawem pochwalić się efektem końcowym. Już teraz zastanawiamy się jaką formę powinien przyjąć nasz przewodnik, które miejsca chcemy pokazać, jakie działania promocyjne moglibyśmy przeprowadzić. Czekajcie na kolejne wieści od nas, odezwiemy się niebawem!

 

Młodzież w akcji

Marzec i kwiecień upłyną grupie projektowej „Spacerownik” na działaniach warsztatowych. Spotkania, które odbyliśmy miały nas przygotować i zainspirować do stworzenia  koncepcji naszego mini-przewodnika.

Jako pierwsze poszły na warsztat zajęcia komputerowe, podczas których poznaliśmy podstawy programu graficznego Corell. Każdy z nas przygotował przykładowe zdjęcia – fotki naszej okolicy, przyrody, zwierząt itp. Pod czujnym okiem instruktora badaliśmy jakie możliwości daje obróbka komputerowa  oraz co można wyczarować za pomocą programu graficznego.

Co nas wyróżnia?

Między warsztatami odbywaliśmy spotkania, podczas których rozmawialiśmy o naszych działaniach, celach i planach. Zastanawialiśmy się co wyróżnia naszą miejscowość, kim są mieszkańcy tu żyjący, jakie mamy tradycje, w jakich miejscach Szklarskiej Poręby lubimy spędzać czas. Przyglądaliśmy się mapie miejscowości. Na spotkaniach było bardzo energetycznie, tak więc, aby nie dopuścić do opadnięcia z sił, wspomagaliśmy się pizzą J

Działamy

Wzięliśmy również udział warsztacie on-line, podczas którego przyjrzeliśmy się jak są zbudowane przewodniki dostępne na rynku. Zauważyliśmy, że ich kompozycja jest różnorodna , podobnie jak zakres tematyczny – jedne obfitują w większą ilość fotografii, inne zawierają więcej opisów i map. Niektóre są mocno  zawężone i uwzględniają np. tylko pewną część, np. miasta lub obszaru geograficznego, a jeszcze inne przedstawiają temat obszernie. Zwróciliśmy również uwagę na graficzne aspekty tych wydawnictw i ciekawostki, które zawierają. Przyglądaliśmy się fotografiom – kadrom i ujęciom, które wzbogacają treść publikacji. 

Wycieczka do … wyobraźni

W końcu przyszedł czas na warsztat przygotowujący nas do opracowania treści przewodnika i spotkanie z lokalną pisarką – Joanną Marią Chmielewską. Ćwiczenia, które miały na celu „otworzyć naszą głowę” były swoistą wycieczką w głąb naszej wyobraźni. Porównaliśmy także kilka tekstów dostępnych w sieci, przedstawiających opis jednej z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby – Chybotka. Zauważyliśmy, że ilu odbiorców, tyle zdań na temat tego, który tekst jest lepszy. Do porozumienia doszliśmy w kwestii tego, że opis nie powinien być stricte urzędowy. Teksty, które zawierały spojrzenie autora, wsparte kilkoma tylko danymi geograficznymi czy matematycznymi przemawiały do nas najbardziej.

 Przed grupą kolejne zmagania, tym razem chcemy wyruszyć w teren. Zobaczymy, czy pogoda pozwoli dostrzec w końcu wiosenne oblicze naszego miasta…   

„Spacerownik” to projekt realizowany przez MOKSIAL z udziałem młodzieży, w ramach programu „Równać Szanse”, finansowany przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności

 

Młodzieżowa integracja

Młodzież biorąca udział w realizacji projektu pn. Spacerownik (w ramach programu Równać Szanse, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności) spotkała się po raz kolejny, w plenerze.

Młodzi rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Do grupy dołączyli przewodnicy sudeccy z Sudeckiej Krainy – Ola i Jarek Szczyżowscy, którzy przybliżyli nam historie związane ze Szklarską Porębą. Opowieści przewodników pozwoliły nam skonfrontować swoją wiedzę na temat lokalnego środowiska. Nasza miejscowość posiada ciekawą historię związaną m.in. z tradycjami szklarskimi czy przemysłem hutniczym. Jego walorem jest przede wszystkim przepiękna przyroda, która od dawna przyciągała najpierw poszukiwaczy skarbów (tam, gdzie skarby i pieniądze bywały również rozboje), a później artystyczne dusze. Przed nami jeszcze wiele atrakcji – warsztatów, spotkań, rozmów i integracji.

 

Ruszył Spacerownik

Młodzież ze Szklarskiej Poręby rozpoczęła realizacja projektu, w ramach programu Równać Szanse, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Efektem działań grupy będzie Spacerownik – mini przewodnik turystyczny.

Publikacja, która powstanie, poprzedzona będzie warsztatami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi – tutejszymi mieszkańcami. W trakcie 6- miesięcznych działań nie zabraknie integracji w postaci wspólnych spotkań, gier i zabaw. W zależności od sytuacji, młodzież będzie się spotykać w małych grupach, w ścisłym reżimie sanitarnym lub on-line. Środki na realizację projektu pozyskał Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Poznajmy się!

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie informacyjno – integracyjne. Uczestnicy poznali cele programu Równać Szanse i projektu, ustalili, czym będą się zajmować w najbliższym czasie oraz spisali kontrakt – zasady, które będą ich obowiązywać podczas realizacji zadań. Młodzi poprzez udział w projekcie mają rozwinąć swoje kompetencje społeczne. Działania mają pozwolić im poznać swoje mocne strony i nauczyć skutecznego planowania, mają ich jeszcze bardziej zbliżyć do środowiska lokalnego, a także nauczyć jak współpracować w grupie i odnajdywać się w nowych relacjach z ludźmi i instytucjami. O swoich poczynaniach młodzież będzie informowała poprzez Fb i stronę internetową moksial.pl