Festiwal Przyrodniczy EkoArt

 Dzień Dziecka 1 czerwca 2024

 EkoArt - Piknik Przyrodniczy  

 ul. Słowackiego 13 Szklarska Poręba, Ogród Wyobraźni

 

Edukacja , sztuka i przyroda z okazji Dnia Dziecka ? Czemu nie!

 W  tym dniu każdy będzie mógł poczuć się dzieckiem. Wszystkie chwyty dozwolone. Będziemy grzebać w ziemi, brudzić się i biegać na boso. Porozmawiamy o pożytecznych roślinach i zwierzętach, zaaranżujemy przestrzeń Ogrodu Wyobraźni. Na warsztatach rodzinnych wykonamy wiele ciekawych konstrukcji i spotkamy się z prawdziwymi zwierzętami. Będą wielkie bańki mydlane, i mnóstwo beztroskiej zabawy.

Na zakończenie tego obfitującego w różnorodność działań , animacji, atrakcji wydarzenia proponujemy nieco muzycznej energii. Na plenerowej scenie wystąpi zespół Fonike Fare, który przeniesie nas w świat afrykańskich rytmów.

Program EkoArt

13:00 – 17:00

Działania rodzinne - warsztaty

            

Naturalne łapacze snów  

Z naturalnych elementów, plastrów drewna, patyczków czy szyszek wykonamy wymarzony
swój łapacz snów, który również może być idealnym prezentem dla bliskiej osoby.

Prowadzenie Magdalena Miętkiewicz – Gajewska
Absolwentka ASP. Od lat mierzy się z pracą nauczyciela/instruktora/dydaktyka prowadząc warsztaty kreatywne i artystyczne z różnych technik dzieląc się swoją pasją i wiedzą, aby każdy mógł odkryć w sobie artystę, poczuć fascynację tworzenia i wypełnić przestrzenie dobrą energią.

 

GardenArt warsztaty rękodzielniczo – artystyczne
Na tym warsztacie konieczna i pożądana będzie nieograniczona wyobraźnia uczestników. Wspólnie zastanowimy się nad koncepcją i  aranżacją  przestrzeni Ogrodu Wyobraźni.  

 Prowadzenie Monika Krakowska
Absolwentka Akademii Sztuk Wizualnych. Od wielu lat w świat sztuki wprowadza dzieci
i młodzież na warsztatach plastycznych prowadzonych w Moksial-u. Działalność  
artystyczną i edukacyjną, miłość do gór łączy skutecznie z pasją narciarstwa.

  
Schronienia dla nietoperzy – warsztat stolarski
Celem warsztatów jest nie tylko nauka i zabawa, ale również przyczynienie się do ochrony lokalnego środowiska poprzez budowę domków dla nietoperzy. Na warsztatach opowiemy o roli nietoperzy w naszym ekosystemie i dlaczego jest ważne, aby pomagać im w znalezieniu schronienia. Następnie przystąpimy do budowy domków. Uczestnicy, podzielni na zespoły rodzinne, rozpoczną pracę nad własnymi projektami domków dla nietoperzy, korzystając z wcześniej przygotowanych zestawów materiałów.

 Prowadzenie Tomasz Marzec
Przyrodnik zafascynowany naturalnymi zależnościami przyrody. Ponadto rzeźbiarz z wieloletnią pasją tworzenia w drewnie.

 

Epickie Latawce – tęczowa lekkość
Warsztaty tworzenia latawców oparte na radosnym oswojeniu powietrza jako jednego z żywiołów.  Inspirujące zajęcia z wykorzystaniem pełnej palety barw i fantazji. Na tych zajęciach , zgłębimy tajniki konstrukcyjne i sprawdzimy czy nasz latawiec wzniesie się hen do nieba…

 Prowadzenie : Ewelina Wójtowicz

Absolwentka ASP. Artystka sztuk wizualnych i ceramiki. Miłośniczka sztuki, przyrody i jogi. Koordynatorka i pomysłodawczyni międzynarodowych projektów edukacyjno –kulturalnych.


"Ogród na balkonie, donica w ogrodzie" – rodzinny warsztat ogrodniczy w duchu permakultury

Pomidory i bazylia na balkonie, dżdżownice w kompoście, pachnąca życiem gleba, zdrowe warzywa i owoce na talerzu – o tym i wielu innych tematach porozmawiamy na permakulturowym warsztacie tworzenia ogrodu jadalnego.

Ogród permakulturowy to ogród, w którym na zasadzie obserwacji i naśladownictwa natury, stosujemy ekologiczne rozwiązania, przynoszące trwałe korzyści zarówno dla gleby jaki i dla wartości odżywczych i jakości uprawianych roślin. W ramach warsztatu zbudujemy permakulturowy ogród w skrzyniach drewnianych ze szczególnym uwzględnieniem uprawy krzewów owocowych. Doświadczenie i wiedzę o tym jak przygotować taką skrzynię prawidłowo, każdy z uczestników będzie mógł wykorzystać we własnych uprawach balkonowych lub w swoim ogródku przydomowym. Skoncentrujemy się również na zasadach kompostowania odpadów organicznych tak, aby stały się najlepszym nawozem dla naszych upraw.

Warsztat na którym z pewnością się ubrudzicie. Na tym warsztacie pomoc „dorosłego dziecka” z pewnością się przyda 

Prowadzenie Agnieszka Malina Pszonak
miłośniczka pracy z glebą i twórczyni ogrodów z wykorzystaniem dobrych praktyk rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury. Fascynatka agroekologii i regeneratywnych metod prowadzenia gospodarstwa rolnego. Absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o kierunku: rolnictwo ekologiczne. Od wielu lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty i konsultacje, pomagając zakładać przydomowe warzywniki, zielniki i sady. Kolekcjonerka nasion i promotorka suwerenności nasiennej. Pasjonatka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do szeroko rozumianej samowystarczalności. Członkini Stowarzyszenia Iseris.

 

Terenowa Kuchnia Roślinna – coś dla łakomczuchów i wielbicieli zdrowego jedzenia

Na warsztacie wspólnie przyrządzamy potrawy z roślin na co dzień uważanych za chwasty, rozmawiamy
o tym jak dobrać smaki, które rośliny można smażyć czy gotować, a które lepiej podać bez obróbki oraz jak zachować to co w roślinach jest najważniejsze czyli naturalne wartości odżywcze, minerały i witaminy.
W trakcie przyrządzania rozmawiamy o historii polskiej kuchni, o dawnych przepisach i o tym jak było
w czasach kiedy ludzie nie mieli supermarketów a najlepsze składniki obiadów znajdowali wokół domu.

 Prowadzenie Maciej Zawierucha
Instruktor Edukacji Ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, dyplomowany
fitoterapeuta – zielarz. Działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi od ponad 15 lat. W swoich działaniach kontynuuje tradycje rodzinne, rozwija pasję do roślin, swoimi działaniami nawiązuje również do dawnych zawodów min. Karkonoskich Laborantów.

 
13:00 – 16:00 Żywa Zagroda
Na najmłodszych uczestników wydarzenia, choć nie tylko, będą czekały zwierzątka z zaprzyjaźnionego Zwierzaczkowa, gospodarstwa  Lidii i Roberta Żaczek ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Te przesympatyczne zwierzątka nie mogą się  już doczekać spotkania. Są w pełni oswojone i przyjaźnie nastawione do świata. Można je nakarmić, głaskać, szczotkować i przytulić. Brzmi dobrze prawda?

 
13:00 – 16:00 Strefa animacji i baniek mydlanych
Razem z Vesną zaprosimy was do czarodziejskiego świata animacji i wielkich baniek mydlanych.
Będą gry, zabawy oraz tańce. Nie zbraknie długich tuneli i gumowych gąsienic, fantazyjnych warkoczy i wielkich kolorowych klocków. W tej strefie nie będzie nudy!

 
16:00 -  Koncert Fonike Fare - plenerowa scena muzyczna
Fonike Fare to zespół skupiający kilka osób, których pasją jest kultura Afryki Zachodniej, miłość do lokalnej muzyki oraz pragnienie dzielenia się tą bogatą tradycją z europejską publicznością.
Zapraszamy w podróż  do Afryki z Fonike Fare, gdzie delikatnie przeniesiemy na Czarny Ląd, doświadczając mocy bębnów oraz ukojenia płynącego z dźwięku kory.

 

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie

e:mail: kultura@mok.szklarskaporeba.pl, e:mail: warsztaty@mok.szklarskaporeba.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

Moksial

Miejsce wydarzenia

Ogród wyobraźni
Ogród wyobraźni

Wydarzenia

17 cze 2024, 18:30-19:31
Koncert dzieci
Koncert dzieci
Moksial 4 Peron/media/category/6/icon-xxs.png
8 cze 2024, 10:00 - 31 sie 2024, 13:00
Międzynarodowy Salon Fotografii
Międzynarodowy Salon Fotografii
4 Peron/media/category/5/icon-xxs.png
22 cze 2024, 10:00-14:00
Warsztaty - Przebudzenia Kobiecej Mocy
Warsztaty - Przebudzenia Kobiecej Mocy
Moksial 4 Peron/media/category/4/icon-xxs.png
1 cze 2024, 08:00 - 29 cze 2024, 20:00
Nadchodzące wydarzenia w czerwcu.
Nadchodzące wydarzenia w czerwcu.
Moksial Kino 4 Peron Sport/media/category/10/icon-xxs.png
1 cze 2024, 15:00 - 29 cze 2024, 19:00
Repertuar Kino Za Rogiem - Czerwiec
Repertuar Kino Za Rogiem - Czerwiec
Kino/media/category/7/icon-xxs.png
8 lip 2024, 09:00 - 26 lip 2024, 15:00
Warsztaty letnie dla dzieci
Warsztaty letnie dla dzieci
Moksial/media/category/4/icon-xxs.png