„Krakowskie inspiracje w karkonoskiej przestrzeni” dotarły dziś do Szklarskiej Poręby. Mowa o wystawie rzeźb portretowych profesora Karola Badyny, która obejrzeć można na 4Peronie w Szklarskiej Porębie. Zaprezentowane zostały postaci wybitnych Polaków: Wojciecha Kilara, Juliana Aleksandrowicza, Jerzego Giedroycia, Czesława Miłosza, Jerzego Turowicza. Na 4Peronie stanęła również „Dama z łasiczką” będąca przeniesieniem do trójwymiarowej rzeczywistości dzieła Leonarda da Vinci. Ta ostatnia rzeźba została zainspirowana znanym dziełem malarskim i dzięki swej trójwymiarowości jest również osobom niedowidzącym. Stoi na punkcie widokowym 4Peronu i przyciąga uwagę wielu podróżnych. Prace profesora Badyny w Szklarskiej Porębie oglądać można będzie w przestrzeni publicznej dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej do 31 sierpnia 2024 r. Rzeźby zwrócone są ku szczytom Karkonoszy. Podróżni po przybyciu do Szklarskiej mogą zachwycić się niezwykłym widokiem na Karkonosze i jednocześnie obcować ze sztuką.
Mecenasem wystawy „Karkowskie inspiracje w karkonoskiej przestrzeni„ jest Pan Stanisław Fronc, któremu bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc organizacyjną.
Profesor Badyna ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
W swoim dorobku posiada liczne realizacje rzeźbiarskie o charakterze pomnikowym na terenie całej Polski, między innymi w Krakowie, Warszawie, Sulejówku, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Płocku, Sandomierzu, Łodzi, Radomiu, Stąporkowie, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Końskich, Biłgoraju, Kielcach, Głogowie, Rzeszowie, Krasnymstawie, Gielniowie i Zakopanem. Spośród realizacji zagranicznych można wymienić rzeźby pomnikowe w Nowym Jorku w siedzibie ONZ oraz w polskim Konsulacie; w Waszyngtonie na Uniwersytecie Georgetown; w Chicago. W Izraelu na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W Singapurze na terenie Ogrodu Botanicznego, a także w Niemczech, Włoszech, Estonii i Białorusi.