Wernisaż wystawy „Historia Miasta na dawnej fotografii”
W piątek odbył się wernisaż wystawy "Historia Miasta na dawnej fotografii", który przyciągnął liczną publiczność – zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do przeniesienia się w czasie i odkrycia, jak Szklarska Poręba zmieniała się przez dekady.
Goście mieli okazję nie tylko podziwiać dawne zdjęcia, ale również posłuchać fascynujących opowieści autorki wystawy, Sylwii Cybulskiej, o historii miasta. Szczególne miejsce poświęcono hutnictwu i górnictwu, które miały ogromny wpływ na rozwój regionu. Autorka przybliżyła także początki miasta, sięgające drugiej połowy XIV wieku.
Dzięki 18 planszom i ponad 300 zdjęciom można było odbyć podróż w czasie i zobaczyć, jak wyglądały niegdyś ulice, kamienice, parki, a także obiekty sportowe czy baseny.
Dodatkowo, w ramach wystawy, zaprezentowano unikalne kryształy pochodzące z nieistniejącej już Huty Julia, z kolekcji Pana Bogdana Czernika. To wyjątkowa pamiątka, która wzbogaciła całość wydarzenia.
Goście chętnie komentowali wystawę i próbowali odgadnąć, które z prezentowanych zdjęć przedstawiają dzisiejsze miejsca. To wywołało wiele emocji i wspomnień.
Refleksje nad przeszłością i teraźniejszością
Niestety, pośród zachwytu nad dawnym urokiem miasta, nie można było oprzeć się refleksji, że dzisiejsza Szklarska Poręba już nie zachwyca w takim stopniu, jak na starych fotografiach.
Miasto, choć nadal pełne uroku, zmieniło swój wizerunek. Trudne lata powojenne odcisnęły swoje piętno na jego wyglądzie. Zadbane kamienice, piękne parki i obiekty sportowe, które kiedyś stanowiły wizytówkę miasta, dziś już nie istnieją lub są w znacznie gorszym stanie.
Jednak wystawa dała nadzieję, że mimo tych zmian, historia Szklarskiej Poręby wciąż żyje w sercach jej mieszkańców i turystów, którzy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami i refleksjami, prosząc o kolejne spotkania z historią.
Dziękujemy wszystkim za obecność!
Wystawa będzie czynna do 7 marca.
Godziny otwarcia:
Wtorek – Czwartek: 9:00 – 17:00
Piątek – Sobota: 13:00 – 21:00
Zapraszamy!