" Bajki nie tylko dla dorosłych ” Chodź na słowo - Spektakl słowno - muzyczny

CHODŹ NA SŁOWO 29.03.2025 /sobota/ O GODZ. 16 

Tu o tym, CZEGO SIĘ MOŻNA SPODZIEWAĆ? prócz niespodziewanego

Na 4Peron wjedzie spektakl słowno-muzyczny, osnuty na tekstach Grzegorza Nowickiego, z elementami pantomimy i performance oraz muzyką poważną.

O to, by było odjazdowo, zadbają:

Grzegorz Nowicki słowo

Jacek Rogulski gitara i śpiew

Mirosław Kuźma performance

Aktorzy:

Agnieszka Gierus interpretacja tekstów

Zbigniew Szymczyk interpretacja tekstów, choreografia

Jacek Grondowy interpretacja tekstów

Andrzej Marchowski performance dla

 

„PercCello Duo”

Barbara Łypik Sobaniec wiolonczela

Tomasz Sobaniec marimba

 

Słowo od Autora:

Zapraszam na widowisko przygotowane wraz z Artystami światowych scen, aktorami i muzykami. A mam to szczęście, że mogę rzec: z Przyjaciółmi.

Jak zwykle na scenie wystąpią wraz ze mną: Jacek Rogulski (gitara i śpiew), Mirosław Kuźma (performer), a tym razem także zaproszeni goście.
Fundamentem przedstawienia są moje wiersze powstałe w ostatnich kilku latach (oczywiście nie wszystkie.

Życie można opowiadać na wiele sposobów, ja wybrałem ten nie najłatwiejszy, opowiadam je mową wiązaną.
Z naszymi spektaklami gościliśmy na wielu scenach, ale to spotkanie na 4Peronie, w towarzystwie tak doborowym będzie wyjątkowe.

Będzie muzyka w perfekcyjnym wykonaniu, recytacje, gra aktorska, będzie inaczej niż zwykle.

Przygotowujemy się sumiennie, by dać Państwu przedstawienie, które mam nadzieję pozostawi dobry ślad w Waszej pamięci. To będzie podróż emocjonalna.

Uwaga! Może być nie tylko śmiesznie.

Z nadzieją, że się spotkamy, raz jeszcze serdecznie zapraszam.

Grzegorz Nowicki

Dla kogo ten projekt?

To niewątpliwie gratka dla tych, którzy kochają poezję, także śpiewaną, ale też może to być niezapomniany czas dla tych, którzy chcą się przekonać jaka jest dziś kondycja słowa pisanego, poezji …Wreszcie dla tych,  którzy kochają bajki, szczególnie te oparte na faktach

…czyli dla młodzieży ciekawej świata od lat kilkunastu…do stu i więcej.

Podczas wydarzenia będzie też prezentacja wystawy „Wiersze do zaczytania”.

Organizator, Moksial, dowiezie dla Państwa na 4Peron grupę z „Chodź na słowo” w sobotę,

29 marca na nietypową godzinę: na szesnastą, bo i niecodzienne to będzie widowisk.

To teraz kolej na Państwa ruch :  >>BILETY<<

A dla lepszego przedstawienia naszych Gości króciutkie  biogramy zamieszczamy:

Grzegorz Nowicki

autor wierszy

Jeleniogórski antykwariusz znany z zamiłowania do sztuki i literatury. Od wielu lat w ArtSaloniku Antykwariatu Pod Arkadami odbywają się spotkania promujące regionalne wydawnictwa, a także wernisaże artystów malarzy z naszego regionu, które organizuje wraz z żoną. Jeszcze bardziej wpisał się w życie kulturalne regionu publikując opowiadania i wiersze w mediach społecznościowych. Od czasu, gdy wydawnictwo Ad Rem w „Konkursie Ducha Gór” przyznało mu pierwszą nagrodę za zbiór opowiadań i legend „Tak rozmyślał będąc w drodze” grono jego czytelników stale się powiększa.. Potem ukazały się tomiki: „Chciałem zostawić ślad na śniegu”, „Wiersze do czytania”, "Niezwykła przygoda Dzbanka Franka" ( za tę bajkę/nie bajkę został nominowany do tytułu Człowieka Roku Nowin Jeleniogórskich), "Jelonek Pogo to wie, "Legendy o Zamku Kasztelańskim w Starej Kamienicy" . Tomik  „W cieniu słowa” zagościł  wraz z grafikami, do których powstał w  przyjaznych progach Muzeum Zabawek w Karpaczu. Wcześniej, w projekcie „Noc i dzień. Słowo i obraz” do grafik powstały wiersze, a całość prezentowana była na wystawie w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki w Szklarskiej Porębie i w Muzeum Karkonoskim. A na zaproszenie najstarszej organizacji polonijnej "Strzecha" projekt powędrował do Wiednia, gdzie Nowicki już wcześniej gościł ze swoimi wierszami. Tworzy scenariusze do występów grupy "Chodź na słowo" z którą występuje z powodzeniem na scenach teatralnych, w ośrodkach kultury, a także na imprezach plenerowych.

7.09.2024 r scenariuszem do spektaklu "Nowicki u Norwida...daje słowo" podbił serca jeleniogórskiej publiczności prezentując wraz z aktorami i muzykami spektakl na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida.

 

Zbigniew Szymczyk

Tancerz, choreograf, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Absolwent studia pantomimy przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

W swojej karierze zawodowej jako tancerz związany był z Uniwersyteckim Teatrem Pantomimy VIDE w Katowicach, Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego, Centralnym Zespołem Wojska Polskiego, Teatrem Pantomimy „Stodoła” w Warszawie, Studio KINEO, Warszawskim Studiem Pantomimy, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i wreszcie z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. W tym ostatnim brał udział w najważniejszych spektaklach Henryka Tomaszewskiego, m.in. Hamlet (1984), Rycerze króla Artura (1984), Syn marnotrawny (1984), Akcja – sen nocy letniej (1986), Król siedmiodniowy (1988), Cardenio i Celinda (1990), Kaprys (1996), Tragiczne gry (1999), a także w spektaklach zrealizowanych przez Aleksandra Sobiszewskiego (Czarna Babka, Małpy, Science fiction, Niewiarygodne przygody M. Koziołkiewicza Gastronomia), Jana Klatę (Nakręcana pomarańcza) czy Leszka Mądzika i Pawła Passiniego (Osąd).

Występował też na scenach innych teatrów, w tym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Opery w Lipsku. Brał udział w licznych realizacjach filmowych oraz spektaklach Teatru Telewizji.

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego, gdzie otrzymał nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu Wesele z Teatru Współczesnego w Szczecinie; uhonorowany został także odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury w 2003 roku.

 

Jacek Rogulski

muzyka i śpiew z towarzyszeniem gitary i harmonijki ustnej

Jeleniogórzanin, reporter Muzycznego Radia Dolny Śląsk. W tym projekcie także kompozytor, muzyk i konferansjer. Przed laty współpracował z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Ma w swoim dorobku artystycznym kompozycje do spektakli teatralnych. Występował także na scenie teatralnej. Po latach przerwy w życiorysie muzycznym, pod wpływem poezji Grzegorza Nowickiego odkurzył warsztat twórczy i zaczął komponować muzykę do tekstów jeleniogórskiego literata. Śpiewa z akompaniamentem gitary i harmonijki ustnej. Jest współzałożycielem grupy "Chodź na słowo", z którą od kilku lat występuje w ośrodkach kultury, na scenach teatralnych i plenerowych.

 

Jacek Grondowy

interpretacja wierszy

W 1993 ukończył Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły został zaangażowany do Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie zadebiutował rolami Wartownika/Posłańca w „Antygonie” Sofoklesa w reż. Z. Wilkońskiego, później pracował pod kierunkiem m.in. Ryszarda Majora, Włodzimierza Nurkowskiego, Jana Szurmieja. W szczecińskim teatrze pozostał do roku 1995, następnie rozpoczął pracę w Teatrze Nowym w Zabrzu. Grał tu głównie w spektaklach musicalowych i komediach („Skąpiec”, „Niedźwiedź”, „Oświadczyny”, „Porwanie Sabinek”, „Listy śpiewające”). Od 1997 r. jest związany z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Zadebiutował tu w „Komedii pasterskiej” w reż. A. Hanuszkiewicza i zagrał w ponad 30 przedstawieniach.

 

Mirosław Kuźma

performer/pantomima

Ukończył Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze. Studiował rzeźbę i grafikę na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Rzeźbiarz, ilustrator, malarz, plakacista, autor scenografii. Przez wiele lat zajmował się rysunkiem quasi satyrycznym. Jest sześciokrotnym laureatem Satyrykonu, w tym złotego medalu za pracę Maski. Jest również miłośnikiem historii. Przez 25 lat, jesienią, organizował dla przyjaciół wczesnośredniowieczne spotkania w ruinach zamku Bolczów w Rudawach Janowickich, gdzie odtwarzano życie dawnych Słowian i Wikingów. Od 12 lat ściśle współpracuje z archeologami, tworząc głównie rekonstrukcje graficzne pochówków wczesnośredniowiecznych. W latach 2016-2018 należał do SAU (Związku Artystów Szkockich). Obecnie po różnych zawirowaniach życiowych, żyje i tworzy z dala od ludzkiego szaleństwa na wsi pod Jelenią Górą.

 

Andrzej Marchowski

performer/pantomima/kataryniarz

 artysta kabaretowy- załozyciel i wieloletniczłonek Kabaretu Paka, aktor zespolow teatralnych: "Teatr Maska", "Teatr Odnaleziony"; aktor filmowy (miedzy innymi "Chopin", "Dolona Pałaców i ogrodow", " Przygody Dobrego wojaka Szwejka w drodze na front", Teatr TV "Winny" itd.), konferansjer, kataryniarz. Człowiek renesansu.

 

Barbara Łypik-Sobaniec

wiolonczelistka

Pracownik naukowy, pedagog, prezes Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu w macierzystej uczelni. Doktorat na wydziale instrumentalnym obroniła w 2010 r. W roku 2019 uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Laureatka konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Stypendystka Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Współpracowała z orkiestrą Capella Cracoviensis oraz Sinfonietta Cracovia. Członek trio fortepianowego Reiner Trio, z którym współpracowała 20 lat. Jako kameralistka dokonała wielu nagrań i prawykonań. Prowadzi warsztaty wiolonczelowe dla dzieci i młodzieży.

 

Tomasz Sobaniec

Perkusista /dla Państwa wjedzie na 4Peron z marimbą/

Pracownik naukowy, pedagog, członek zarządu Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki. Dyplom Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Instrumentalnym w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej AM. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Kotlista orkiestry Capella Cracoviensis. Członek zespołu „Barock Tune” oraz Duetu Perkusyjnego. Współpracuje z orkiestrami, takimi jak: Filharmonia Krakowska, Sinfonietta Cracovia, L’Estate Armonico. Od lat współpracuje z zespołem muzyki współczesnej – MW 2. Nagrał kilkanaście płyt z muzyką klasyczną, współczesną, etniczną i poezją śpiewaną. Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą.

I gościnnie dołączyła do grupy:

 

Agnieszka Gierus

interpretacja tekstów

Od urodzenia jeleniogórzanka, z wykształcenia kulturoznawczyni, z pasji miłośniczka gór (szczególnie Karkonoszy) i fotografii. Kierowniczka filii Muflon Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Prowadząca i pomysłodawczyni Poranków Rodzinnych i Baśniowych Podróży po Kulturze w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Współprowadziła również Poranki Muzyczne w Filharmonii Dolnośląskiej. Prywatnie specjalistka ds. ogarniania chaosu, która lubi bujać w obłokach stąpając twardo po ziemi. 

A to wszystko ze szczerym uśmiechem na twarzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje

Moksial4 Peron

Miejsce wydarzenia

4PERON
4PERON

Wydarzenia

21 mar 2025, 16:00-18:00
Zapraszamy na Dyskusyjny Klub Filmowy w Kinie za Rogiem w Szklarskiej Porębie!
Zapraszamy na Dyskusyjny Klub Filmowy w Kinie za Rogiem w Szklarskiej Porębie!
Moksial Kino 4 Peron/media/category/7/icon-xxs.png
28 mar 2025, 19:00-21:00
Stand-UP Mieszko Minkiewicz - " Lajcik "
Stand-UP Mieszko Minkiewicz - " Lajcik "
4 Peron/media/category/20/icon-xxs.png
29 mar 2025, 16:00-18:00
" Bajki nie tylko dla dorosłych ”  Chodź na słowo - Spektakl słowno - muzyczny
" Bajki nie tylko dla dorosłych ” Chodź na słowo - Spektakl słowno - muzyczny
Moksial 4 Peron/media/category/9/icon-xxs.png
1 mar 2025, 10:00 - 29 mar 2025, 18:00
Kalendarz imprez - MARZEC
Kalendarz imprez - MARZEC
Moksial Kino 4 Peron/media/category/10/icon-xxs.png
4 kwi 2025, 18:00-20:00
"Cieszy mnie świat" - Przemek Bielawa
"Cieszy mnie świat" - Przemek Bielawa
Moksial 4 Peron/media/category/6/icon-xxs.png
5 wrz 2024, 00:00 - 1 wrz 2025, 20:00
Oferta zajęć UTW Jeszcze Młodzi  24/25r
Oferta zajęć UTW Jeszcze Młodzi 24/25r
Moksial UTW/media/category/10/icon-xxs.png