Letnie odjazdy kulturalne z 4Peronu
Choć lato to czas, w którym Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej obecny jest przede wszystkim w terenie – m.in. podczas „Letnich warsztatów ” dla dzieci czy cyklu wydarzeń na Skwerze Twórców Radiowej Trójki – to nie zabrakło również oferty kulturalnej w wyjątkowym miejscu, jakim jest 4Peron. Przestrzeń ta, wyróżniona w 2024 roku nagrodą Starosty Powiatowego za najlepszy produkt i usługę turystyczną, stała się latem oazą sztuki, muzyki i refleksji – miejscem wytchnienia zarówno od zgiełku centrum miasta, jak i od kaprysów pogody.
„Forma piacevole” – sztuka przyjemności - Od 15 lipca do 31 sierpnia w Galerii 4Peron można było podziwiać niezwykłą wystawę rzeźby pt. Forma piacevole, przygotowaną we współpracy z Wydziałem Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu. Autorzy – Grzegorz Niemyjski, Roland Grabkowski, Janusz Jasiński, Michał Wasiak, Marek Ruszkiewicz i Piotr Romiński – zaprosili widzów do refleksji nad pojęciem „przyjemnej formy” i jej znaczeniem w sztuce oraz codzienności. Ekspozycja poruszała temat estetycznych doznań i pytała o ich rolę – czy rzeczywiście zawsze prowadzą do harmonii, czy też bywają początkiem nieoczekiwanych komplikacji.
Spotkania z buddyzmem - w sierpniu 4Peron gościł wyjątkowe wydarzenie przygotowane wspólnie z Buddyjskim Ośrodkiem Medytacyjnym Diamentowej Drogi i Fundacją Stupa House. Publiczność wysłuchała wykładu Pauliny Czai i Marcina Mędrzeckiego – uczniów Lamy Ole – pt. Buddyzm na Zachodzie, a następnie obejrzała poruszający film Hannah, nieznana historia buddyzmu. Była to okazja do refleksji nad duchowością, otwartością i siłą wewnętrznej przemiany.
Poezja i piosenka studencka - W ramach Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Studenckiej odbył się niezwykły koncert Kazimierza Pichlaka i przyjaciół. 4Peron na kilka godzin zamienił się w przestrzeń poetycko-muzycznej podróży, w której wiersze splatały się z gitarowymi brzmieniami, a wspomnienia – z przeżywaniem chwili tu i teraz. Spotkanie stało się wzruszającym dialogiem sceny i publiczności, gdzie każda nuta i każde słowo niosły autentyczność, bliskość i piękno.
Piano Visual – magia obrazu i dźwięku - 23 sierpnia 4Peron rozbrzmiał niezwykłym projektem Piano Visual zorganizowanym dzięki współpracy MOKSiAL z Rock Balancing Ice. Koncert łączył muzykę na żywo – fortepian, dzwony rurowe, misy kryształowe – z projekcjami filmowymi ukazującymi piękno natury: lasów, zmieniających się pór roku, wschodów i zachodów słońca oraz rozgwieżdżonego nieba. To spotkanie sztuki i obrazu było prawdziwą ucztą dla zmysłów – okazją do zatrzymania się, wyciszenia i zanurzenia w harmonii świata.
Działało również Kino za Rogiem. Nasze małe, świetne pod względem technicznym kino na 4Peronie przyciągało kinomanów, którzy mogli obejrzeć ciekawe filmy polskiego i światowego kina w przyjemnej kameralnej atmosferze.
4Peron – miejsce, które tętni kulturą
Letnie wydarzenia pokazały, że 4Peron to przestrzeń wyjątkowa – kameralna, pełna klimatu i otwartości na różnorodne formy sztuki. Dzięki współpracy z ASP we Wrocławiu, Fundacją Stupa House, Buddyjskim Ośrodkiem Medytacyjnym Diamentowej Drogi, Rock Balancing Ice oraz artystami związanymi z Giełdą Piosenki Studenckiej udało się stworzyć program bogaty w piękne doświadczenia.
Na szczególne wyróżnienie zasługują także nasi niezwykli seniorzy – Panie Janina Fuzowska i Ewa Chyrzyńska, które wsparły MOKSiAL dyżurami na 4Peronie w okresach szczególnie wypełnionych wydarzeniami plenerowymi. Ich zaangażowanie, otwartość i serdeczność były dla nas wsparciem i pięknym przykładem wspólnotowego działania.
Choć wakacje dobiegły końca, 4Peron nie zwalnia tempa. Już jesienią zapraszamy na kolejne wydarzenia – koncerty, wystawy, spotkania i projekcje. To jedno z najbardziej aktywnych miejsc dedykowanych kulturze w naszym regionie, otwarte zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Szczegóły jesiennej oferty można znaleźć na stronie: ???? www.moksial.pl
Tekst: Anita Kaczmarska/ MOKSIAL, foto; B. Jednicka, S.Cybulska