„Pewnego razu trzy kobiety spotkały się w pewnym miejscu i zaczęły mówić. Póki mówiły, istniały. Wiedziały, że gdy ich opowieść się skończy, skończą się też one.”
Pomysł na spektakl narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny – jak czarownice.
Nasze protagonistki, trzy różne archetypy, dotknięte innymi problemami… Trzy odmienne historie poddane osądowi. Jeśli okaże się, że historyjka nie bierze, nie jest warta słuchania… Jeśli powiedzą: zwykła czarownica… Wtedy wyrok się spełni. Wtedy nikt nie będzie ciekaw końca historii.
Trzy Czarownice, które niezależnie od dzielących je rzeczy, solidaryzują by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia wobec kobiet.
Dzięki tekstowi Magdy Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat – choćby na moment, choćby prowizorycznie, na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go pieśnią, rozmową, byciem ze sobą – z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał.
Spektakl kierowany jest głównie do kobiet, ponieważ w szczególności to one padają ofiarami stereotypizacji i norm narzucanych przez społeczeństwo.
„Czarownice” tworzą przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności w przeciwstawianiu się tworzenia kolejnych klisz oraz wzorców kobiecości.
Siła kobiet i siostrzeństwo – jakie są relacje między kobietami? Czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których miałyby być wobec siebie okrutne? Może czas połączyć siły i sprawić, że każda kobieta, każda różna, będzie idealna taka jaka jest.

scenariusz MAGDALENA DRAB
reżyseria KAROLINA KOWALCZYK
scenografia KLAUDIA LASZCZYK
obsada ALICJA CZERNIEWICZ, WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ
muzyka KATARZYNA KAPELA
choreografia PIOTR MATEUSZ WACH
kierownik produkcji JERZY GÓRSKI

SPEKTAKL REKOMENDOWANY DLA WIDZÓW OD 15. ROKU ŻYCIA.

30.10.2022 godzina 18:00
4 PERON, ul. Dworcowa 10, Szklarska Poręba
WSTĘP WOLNY