LĄDEK DLA SZKLARSKIEJ PORĘBY

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej zaprasza na pierwszy pokaz filmowy LĄDEK FILM TOUR w Szklarskiej Porębie. Zaprezentujemy 5 filmów festiwalowych, nagrodzonych m.in. podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. Gościem specjalnym, który wystąpi ze swoją prelekcją podczas pokazu będzie Robert „Robb” Maciąg – pisarz podróżniczy, „storyteller”, fotograf i wykładowca.

Pokaz filmowy odbędzie się 06.04.2019r. w sali kinowej Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.
Wstęp: bezpłatne zaproszenia do odbioru w MOKSiAL

Program:
godz. 14:50 – Przywitanie i przedstawienie programu
godz. 15:00 – Addicted to Altitude , reż. Pavol Barabas. Najlepszy film o górach wysokich Konkursu Filmowego 2018
– 63 min.
godz. 16:20 – Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece , reż. Stanisław Berbeka.
Najlepszy film polski Konkursu Filmowego 2018 – 87 min.

godz. 18:00 – Mira, reż. Lloyd Belcher. Najlepszy film o sportach górskich Konkursu Filmowego 2018 – 42 min.

godz. 19:00 – 20:00 –prelekcja Rowerem (prawie) do nieba – Robert „Robb” Maciąg
godz. 20:15 – Pod Ciężarem Wolności, reż.Pavol Barabáš. Grand Prix Konkursu Filmowego 2018 – 58 min.
godz. 21:30 – 22:00 – Reel Rock 12: Stumped, reż. Taylor Keating, Cedar Wright.
Najlepszy film wspinaczkowy Konkursu Filmowego 2018 – 27 min.

Info:
Między filmami przewidziane są 15 min. przerwy. Wszystkie filmy zagraniczne będą z polskimi napisami.
Z uwagi na problemy z miejscami parkingowymi, zalecamy pozostawienie samochodów przy dworcu PKP .

Addicted to Altitude, reż. Pavol Barabas. (Słowacja) Najlepszy film o górach wysokich Konkursu Filmowego 2018

Olśniewających sukcesów, a zarazem ogromnej tragedii doświadczyli słowaccy himalaiści podczas wspinania w najwyższych górach świata. W końcu XX wieku wyznaczali oni nowe trendy w zdobywaniu himalajskich szczytów. Oczami jednego pokolenia dokument „Uzależnieni od wysokości” pokazuje ewolucję słowackich wspinaczek w Himalajach, począwszy od pierwszych wypraw aż po odważne próby na Mount Everest.

Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece, reż. Stanisław Berbeka.( Polska) Najlepszy film polski Konkursu Filmowego 2018

Dokument jest historią Macieja Berbeki, opowiedzianą z punktu widzenia jego syna, Stanisława. Po 25 latach od pierwszej próby zdobycia Broad Peak zimą, 5 marca 2013 roku Maciej Berbeka spełnił swoje marzenie i osiągnął szczyt. Zginął w drodze powrotnej. Film stanowi próbę poznania i zrozumienia życia himalaisty i porusza takie tematy jak pasja, rodzina, sztuka i wartość, jaką jest życie. Materiały archiwalne połączone z dzisiejszą narracją tworzą osobistą historię syna o tragicznie zmarłym ojcu i wspaniałym himalaiście. Maciej Berbeka jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na 3 ośmiotysięczniki – Manaslu, Cho Oju oraz Broad Peak; wytyczył nową drogę na południowej ścianie Annapurny, a na Mount Everest jako pierwszy Polak wszedł własnym wariantem od strony tybetańskiej. 6 marca 1988, podczas swojej pierwszej próby zdobycia Broad Peak, jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m w Karakorum, osiągając przedwierzchołek Rocky Summit. Do Korony Ziemi brakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie. Film pokazuje go jako wspinacza, przewodnika, ratownika TOPR, nauczyciela, Zakopiańczyka, a przede wszystkim ojca.

Pod ciężarem wolności (Sloboda pod nakladom), reż. Pavol Barabas.( Słowacja) Grand Prix Konkursu Filmowego 2017

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom i przedzierają się przez śniegi. Ich praca jest nie tylko zawodem, jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie „Pod ciężarem wolności” poznamy najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się, dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez życie?

Mira, reż. Lloyd Belcher ( Hong Kong) – Najlepszy Film o sportach górskich Konkursu Filmowego 2018


Pochodząca z małej nepalskiej wioski Mira marzy o odniesieniu wielkiego sukcesu w sporcie – ma zamiar zostać uznaną na świecie biegaczką górską. Jedzie do Katmandu, by tam pracować i trenować. Gdy pieniądze na utrzymanie kończą się, jest już zdecydowana wracać do swojej wioski. Wtedy przypadkiem podczas porannego treningu poznaje biegacza, który opowiada jej o długodystansowym biegu po okolicznych wzgórzach. Mira nie tylko wygrywa zawody, ale także zaczyna zdawać sobie sprawę, że ciężkie życie w górskich warunkach doskonale przygotowało ją do tego rodzaju biegów. Ten krótki i barwny dokument nakręcony w Hongkongu, Nepalu i Australii opowiada o drodze Miry do celu, który dziewczyna osiąga w iście sprinterskim czasie

„STUMPED” reż. Taylor Keating, Cedar Wright (USA). Najlepszy film wspinaczkowy Konkursu Filmowego 2018

„Nie chcę być znana jako jednoręki wspinacz — mówi Maureen Beck, chcę być po prostu dobrym wspinaczem.” Maureen może i urodziła się bez lewego przedramienia, ale to nie powstrzymało jej od ciężkiej pracy. Odwala loty na drogach wycenianych na 5.12 i przebija się przez przewieszone bouldery, żłopiąc piwo. Ale Maureen nie wspina się, aby być dla ciebie inspiracją. „Ludzie mówią: Zobacz, ona wspina się bez jednej ręki, teraz to już nie mam wymówek”. A ja na to: „Stary! Przede wszystkim, nigdy nie miałeś żadnych wymówek!” Maureen jedzie po bandzie z jednym cholernym kikutem, który nie powstrzyma jej przed dostaniem się na szczyt.

* Rowerem (prawie) do nieba – prelekcja
Jest taka droga. Jedna z kilku największych marzeń rowerzysty. Nie tylko ciągnie się przez himalajskie pustkowia, nie tylko otwiera Ci oczy na pustynne piękno, ale prowadzi Cię przełęczami leżącymi na 5000 m n.pm.. to droga Manali – Leh. Indyjska brama do rowerowej przygody życia.

Robert „Robb” Maciąg – pisarz podróżniczy, „storyteller”, fotograf i wykładowca

Rocznik 1974. Najlepiej mu w drodze i to nieważne czy rowerowej do Chin czy pieszej po lasach dookoła domu. Wierzy, że w pisaniu najważniejsi są spotkani ludzie i ich historie.
Autor kilku książek podróżniczych i strony www.ku-sloncu.org
Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku).
Jeżeli nie pisze to prowadzi warsztaty etnograficzne dla szkół, współtworzy fundację Szkoły Na Końcu Świata oraz zabiera ludzi w świat – głównie do Iranu i Indii.
Stały współpracownik magazynu KONTYNENTY.
Od 2010 roku mieszka w Górach Kaczawskich, w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Podróżuje i pisze (kiedyś bardziej do szuflady) od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”.
Przygoda z pisaniem książek zaczęła się od samotnej wyprawy po Chinach i półwyspie indochińskim na zwykłym, chińskim rowerze. To właśnie za tę podróż Robb otrzymał swojego pierwszego Travelera. Do tej pory ukazało się SIEDEM książkek autorstwa Roberta „Robba” Maciąga: Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę; Rowerem w stronę Indii, Podręcznik Przygody Rowerowej, Tysiąc Szklanek Herbaty, Dobków: Wyspa oraz Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach oraz TukTukCinema. Właśnie za Szklanki , Robb otrzymał drugiego Travelera , Nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w Konkursie Książka Podróżnicza Roku MEDIATRAVEL 2012 oraz wyróżnienie w konkursie Magellana.
Właśnie ukazała się moja najnowsza książka – TukTukCinema, czyli historia o Indiach, Gangesie, radości życia, wiecznie psującym się skuterze i Bolku i Lolku.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności lokalnej w Szklarskiej Porębie,
kontakt: e:mail:kultura@mok.szklarskaporeba.pl, tel. ( 75) 717 36 14, kom. 607 237 998

Prosimy, aby goście parkowali samochody na dworcu PKP Szklarska Poręba Średnia lub też bliżej na parkingu przy Ośrodku Konferencyjno –Szkoleniowym „Radość” przy ul. Muzealnej 5