AKCJA SPOŁECZNA
Porządkowanie Cmentarza Ewangelickiego
19 września ( sobota), godz. 10:00
ul. Waryńskiego

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szklarskiej Poręby, oraz osoby które chciałyby poświęcić swój wolny czas na porządkowanie Zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego położonego w Szklarskiej Porębie Dolnej.
Celem akcji jest porządkowanie, ale i też zachowanie pamięci historycznej, oddanie szacunku osobom spoczywającym na cmentarzu, niejednokrotnie zasłużonym dla regionu . Ocalenie od zapomnienia miejsca kulturowo ważnego dla Śląska.
W pierwszej kolejności chcielibyśmy skupić się na usuwaniu i wyplewieniu zbędnej zieleni . Dysponujemy podstawowymi narzędziami do pracy, ale ze względu na ograniczoną ich ilość prosimy o zabranie także własnych . Potrzebne będą m. in. grabie, sekatory, rękawice.
Po zakończeniu pracy zapraszamy do integrowania się przy ognisku. Zapewniamy poczęstunek i napoje.
Akcja odbywa się z inicjatywy Wolontariuszy z Niemiec , Przyjaciół Dolnego Śląska przy wsparciu Miasta Szklarska Poręba , oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu
i Aktywności Lokalnej.
* Zabytkowy cmentarz ewangelicki został założony w 1844 roku, a ostatnie pochówki miały miejsce w 1946 roku. Jest szczególnie ważny ze względu na historię, to tutaj spoczywają dawni
przedstawiciele Kolonii Artystów twórcy niemieckiej literatury i sztuki XIX i XX wieku. Cmentarz jest miejscem pochówku także osób, które zajmowały się wytwarzaniem i zdobieniem szkła artystycznego związanych z Hutą Szkła Kryształowego „Józefina”. Spoczywają tutaj m.in. Carl Hauptmann filozof i literat, Wilhelm Bölsche Pisarz i biolog, popularyzator idei ochrony przyrody.
Kontakt: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie,
Tel ( 75) 717 36 14 wew. 23, e:mail: kultura@mok.szklarskaporeba.pl