Wieczór przy LEMoniadzie

Kto się stęsknił za 4 PERONEM ręka w górę! Już w tą środę zapraszamy Was do naszej nowej miejscówki ponownie, tym razem na Wieczór przy LEMoniadzie popijany lemoniadą! To wszystko ku uczczeniu Roku Lema i z okazji pleneru szklarskiego <formy przyszłe>.

PROGRAM:

18:00 Formy Przyszłe – prelekcja o przyszłości szkła i szklarstwa, prowadzi Sebastian Pietkiewicz

Sebastian Pietkiewicz – absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta), oraz Podyplomowego Studium Przestrzeni Sceny na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Na co dzień współpracuje z Hutą Szkła Kryształowego “Julia” w Piechowicach m.in. kontynuując tradycje projektowe Reginy I Aleksandra Puchałów. Poza projektowaniem na potrzeby huty, tworzy formy w których łączy prosty, nowoczesny design, z tradycyjnym rzemiosłem. Projektowane przez niego kolekcje wielokrotnie zdobyły uznanie na targach i wystawach w Polsce i w świecie. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.

19:00 Lem i jego wizje jutra – prelekcja, opowie Michał Pyrek

Michał Pyrek – wrocławianin mieszkający w Szklarskiej Porębie, doktor socjologii, aktywista szklarskoporębskich organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Edukacyjno-Prozdrowotnego ANASA oraz Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu Sudetów Zachodnich PRZEŁOM. Prowadzący portal internetowy „Głos Szklarskiej Poręby”. Ze Stanisławem Lemem łączy go brak złudzeń co do efektów działalności i znaczenia gatunku ludzkiego dla planety Ziemi.

20:00 „Szpital Przemienienia” (1978)

pokaz filmowy; polski psychologiczny film wojenny z 1978 w reżyserii Edwarda Żebrowskiego, powstały na podstawie powieści Stanisława Lema z 1955 pod tym samym tytułem. Tematem filmu jest zagłada pacjentów szpitala psychiatrycznego wkrótce po wybuchu II wojny światowej (akcja T4). Film koncentruje się na postaci doktora Stefana (Piotr Dejmek), który odważa się protestować przeciwko nieetycznym eksperymentom przeprowadzanym na pacjentach przez kadrę szpitalną jeszcze przed przybyciem Niemców na teren szpitala

Przybywajcie!