Znikająca architektura Domów Sudeckich
Zapraszamy tym razem na cykl warsztatów artystycznych realizowanych w ramach projektu Kulturalne Karkonosze – Ścieżki Tożsamości.
Modele Domów Sudeckich – warsztaty architektoniczne
09.11.2018, godz. 16:00 -18:00
Prowadzenie: Ewelina Markiewicz
1. Krótka prezentacja architektury sudeckiej. Omówienie stylu, elementów i funkcji budynków z uwzględnieniem krajobrazu i topografii terenu.
2. Tworzenie makiet, modeli budynków wraz z otoczeniem przy użyciu kartonu, papierowych pudełek, listewek, patyczków, farb itp.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich a różnorodność materiałów pozwoli nam na stworzenie indywidualnych prac na miarę naszych sił i możliwości tak, aby były jak najlepszym przykładem znikającej architektury sudeckiej Szklarskiej Poręby i regionu. Zachęcamy do pozbierania i zabrania ze sobą suszonych gałązek i roślin, które 'ożywią’ nasze makiety w postaci drzew czy krzewów.
Architektka Ewelina Markiewicz, mama 3 dzieci. Od kilku lat prowadzi zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia mają na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej – tworzenie makiet i modeli, głównie przy użyciu kartonu i materiałów z odzysku. Od ponad roku współpracuje z Narodowym Centrum Kultury przy projekcie ARCHI-PRZYGODY, mającego na celu nabywanie przez dzieci świadomości przestrzeni, w której się poruszają i którą zamieszkują, kształtowanie w dzieciach zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz docenienie tradycji architektonicznych.
Architektura zatopiona w szkle czyli szklarskie asamblaże – warsztaty szklarskie
16.11.2018, 23.11.2018, godz. 16:00 – 19:00
Prowadzenie Edyta Kulla
Ten dość enigmatyczny temat prezentuje technikę, materiał i zagadnienie, z którym zmierzą się uczestnicy warsztatów w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych mieszkańców Szklarskiej Poręby, którym bliskie i znajome są otaczające ich na co dzień karkonoskie, architektoniczne perełki. Niestety z różnych względów wiele tych budynków popada w ruinę, chcąc zachować o nich pamięć grupa pasjonatów stworzy artystyczne obiekty.
Będą to szklane asamblaże, instalacje w formie kolażu wykorzystujące przedmioty i materiały ściśle powiązane z architekturą. Jak przez dziurkę od klucza będziemy starać się dojrzeć świat, który znika a dzięki artystycznym zabiegom i wiedzy postaramy się unaocznić innym, iż to co zapomniane i często wręcz odrzucane na powrót może być piękne i zachwycać nas na nowo. Nowatorskie techniki połączenia fotografii, szkła i innych materiałów będą stanowić atrakcyjną platformę do wykreowania nowoczesnych wizji.
mgr sztuki Edyta Kulla.- Artystka szklarz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydział Ceramiki i Szkła. Sama siebie nazywa „ Robotnicą Kultury”, ponieważ jest ściśle związana i realizuje liczne projekty w wielu dolnośląskich ośrodkach kultury. Prowadzi od 2000 roku autorską pracownię witrażu i szkła artystycznego wg własnego programu z zakresu edukacji artystycznej – „Akademia Szklanej Inspiracji” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Realizuje autorskie projekty i warsztaty w zakresie edukacji artystycznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Projektuje architekturę wnętrz, realizuje obiekty użytkowe ze szkła artystycznego, zajmuje się projektowaniem graficznym, jest kuratorem wystaw i inicjatorem wydarzeń artystycznych. Prezentuje swój dorobek artystyczny na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. Obowiązują zapisy: e:mail: kultura@mok.szklarskaporeba.pl . Liczba miejsc ograniczona. WSTĘP WOLNY.
Projekt Kulturalne Karkonosze – Ścieżki tożsamości został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przy wsparciu Stowarzyszenia Lokalni – Niebanalni w Szklarskiej Porębie.
Komentarze