Ferie zMOKSiAL-m

                                                                                                                                                           W ub. tygodniu zakończyliśmy projekt pn. Ferie z MOKSiALem. Było niezwykle, magicznie, pracowicie. Dziękujemy uczestnikom za mega zaangażowanie! Instruktorom i animatorom za super przygotowanie, kreatywność i ogromną cierpliwość.

Codziennie na uczestników Ferii czekały różne zadania, gry i zabawy. Każdy dzień był mega wyzwaniem. A konkretnie co robiliśmy? Bawiliśmy się w trenie budując  bazy i szałasy. Chłopcy zamontowali  bramę na swoim terenie i strzegli go jak oka w głowie. Na bazę dziewcząt wysłali nawet zwiadowców. Jak udało się im wytropić, obóz dziewcząt to zupełnie inna bajka. Nie brak tu romantycznych akcentów – wiszących ziół, okien z mnóstwem ozdób w postaci kół z mchu, pajęczyn, bukiecików i zaplecza kuchennego z magicznymi eliksirami.

W okolicy naszych baz szukaliśmy karkonoskich stworów, bo jak przekonywał nas na spotkaniu w MOKSiALu  p. Tomasz Szyrwiel- autor Bestiariusza Jeleniogórskiego – w górskich plenerach nie brakuje bestii. Sam spotkał ich całkiem sporo wędrując po okolicy, sfotografował i opisał w Bestiariuszu. Autor zdradził nam skąd czerpie inspirację na nowe historie, bo jak się okazuje szykują się kolejne części tej wspaniałej opowieści. Póki co mieliśmy okazję podziwiać piękne fotografie i ilustracje tutejszej przyrody oraz dotychczas spotkanych stworów. Pomimo tego, że pogoda płatała różne figle i raz mieliśmy słońce, a raz deszcz, udało się nam pobawić na świeżym powietrzu. Nawet doczekaliśmy się opadów śniegu, a wtedy to już wiadomo – bitwa na śnieżki, lepienie bałwanów no i zjazd z górki na pazurki 😉 Dziękujemy Panom – Romanowi Klimkowi i Juliuszowi Lachowiczowi z Lokalnej Organizacji Turystycznej za przygotowanie górki saneczkowej oraz ogniska. Kiełbaski na świeżym powietrzu smakowały wybornie!

W trakcie Ferii z MOKSiALem uczyliśmy się czytać mapę. Codziennie zdobywaliśmy nowe umiejętności. Nasi instruktorzy i animatorzy dbali o to, aby nie było nudno. Gry i zabawy przeplatane były ciekawymi doświadczeniami jak choćby budowa naturalnych filtrów do wody. Pojawiły się również „Cuda na Kiju” – czyli magiczne patyki, nauka chodzenia na szczudłach. W tłusty czwartek jeden z uczestników – Michał – zadbał o to, aby ten dzień był dla nas słodki. Zajadaliśmy się zatem pysznymi pączkami tworząc jednocześnie bajkę sensoryczną o Pajączku Pączku. Na koniec naszych wspólnych działań pojechaliśmy do Stacji Kultury – Serce Miasta Świeradów Zdrój, gdzie obejrzeliśmy makietę kolejki. Później zawitaliśmy na Izerską Łąkę, która uraczyła nas wspaniałą prelekcją nt. zjawisk przyrodniczych zachodzących w Karkonoszach i różnych zagrożeń. Aż w końcu przyszedł czas rozstania z uczestnikami Ferii, co dla żadnej ze stron nie było łatwe, ale przecież okazji do wspólnych spotkań i działań w ciągu roku mamy wiele. Zapraszamy do MOKSiALu!

Ferie zMOKSiAL-m