Historia Chóru
Notka biograficzna Zespołu „PORĘBIANIE” ze Szklarskiej Poręby
Zespół w październiku 2015 roku obchodził jubileusz 10-lecia swojej działalności. Była wspaniała gala, okazjonalny koncert, był szampan, tort wiele wspaniałych życzeń i mnóstwo kwiatów i upominków. Rada Miejska przyznała Zespołowi honorową odznakę „ZASŁUŻONY DLA SZKLARSKIEJ PORĘBY”
W październiku bieżącego roku przypada 15- lecie działalności Zespołu. Po zakończeniu okresu kolędowania, plany dalszej działalności szły w kierunku przygotowania się do obchodów tak wspaniałego jubileuszu. Już w lutym rozpoczęto pisanie scenariusza, naukę nowych pieśni, łącząc to z koncertem z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mieliśmy zamiar zaprosić do udziału w Jubileuszowym koncercie zaprzyjaźnione Zespoły. Niestety plany pokrzyżowała pandemia Coronawirusa i obostrzenia z tym związane. Ostatnie spotkanie odbyło się 12 marca. Ale obecnie – wprawdzie na odległość – rozpisywane są nowe teksty i nuty, które rozsyłane są do członków Zespołu za pomocą komórek, bo może do października zdołamy się przygotować, by móc świętować razem z publicznością.
Działalność Zespołu od początku istnienia opiera się na wsparciu sponsorów w różnej formie, finansowej, rzeczowej, medialnej. Wymienić tu należy Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Ośrodek Wypoczynkowy „Czarny Kamień” Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii IZER- MED w Szklarskiej Porębie, Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS, który przez wiele lat nieodpłatnie udostępniał nam salę widowiskową na prezentację dorobku dla kuracjuszy. Nie sposób pominąć Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, który wspiera nas pod względem finansowym, organizacyjnym i medialnym. Pomocy w wielu przypadkach udzielały nam Rady Miejskie oraz urzędujący Burmistrzowie.
Nie sposób wymienić wszystkich, ale wymienionym jak i pominiętym serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą pomoc.
Krótki rys historyczny.
Zespół powstał w 2005 roku. Działa przy Miejskim Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.
Wtedy Zespół liczył 25 członków, z upływem czasu liczba ta stawała się coraz mniejsza. W okresie ostatnich 5 lat pożegnaliśmy 6 osób, 3 osoby zrezygnowały ze względu na stan zdrowia, natomiast przybyło 4 nowe osoby, także obecnie w zespole jest 19 członków.
Repertuar: to pieśni popularne, biesiadne, religijne, patriotyczne. Życie podyktowało nam rozszerzenie repertuaru, o pieśni związane ze ślubami, najbliższych rodzin, rocznicami ślubów członków zespołu lub wnuków. Niechętnie, ale uznano za konieczne rozszerzyć repertuar o pieśni pogrzebowe. Nasz repertuar zawiera:
– 113 – pieśni popularnych i biesiadnych,
– 98 – pieśni religijnych, / w tym 2 w języku czeskim/
– 47 – Kolęd,
– 15 – patriotycznych,
– 10 – papieskich
Razem to jest 283 utwory.
W dorobku posiadamy amatorsko nagrane 4 płyty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, mieszkańców i turystów, na prośby Polonii zostały przesłane m.in. do Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec, Anglii a ostatnio do Paragwaju, obecnie mieszkańcy pytają kiedy ukaże się kolejna płyta.
W dalszej części przypomnę wybiórczo niektóre wydarzenia, które miały miejsce w minionym okresie o których wie niewiele osób. Pominięte zostały uroczystości cykliczne, powtarzające się rokrocznie.
Wielkim wydarzeniem była 25 stycznia 2008 r. wizyta Agencji Inicjatyw Szkoleniowych z Wrocławia, pojawiły się mikrofony , kamery, reflektory , wywiady, oczywiście wielkie poruszenie i koncentracja. Prowadzący program byli zauroczeni naszą działalnością. Program ukazał się w TV Wrocław.
W listopadzie 2008 roku jedziemy do Lanowa – w ramach współpracy miast – Szklarska Poręba – Lanow. Uczestniczymy tam razem z zespołami Vrchlabi, Szpindlerowego Młyna, Lanowa. Przygotowany program bardzo się spodobał słuchaczom, po czym nastąpiła wielka feta.
Nadszedł 2009 rok i kolejny 2010r przygotowujemy oprawę muzyczną Mszy świętych transmitowanych przez Telewizję Polonia.
Już wieczorem telefony, maeile z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Zachodniej Europy z prośbą o przesłanie tekstów wykonanych pieśni.
Przez wiele lat występowaliśmy na targach turystycznych TOURTEC otwierając międzynarodową kilkudniową imprezę.
Kolejne prezentacje to udział w Paradzie Rodzinnej i występ w Muzeum z okazji 15-lecia Partnerstwa Miast Szklarska Poręba – Bad- Harzburg.
W październiku 2010 roku wyjeżdżamy do Świebodzic na Regionalny Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych Seniorów. Po występie otrzymaliśmy gratulacje od publiczności oraz podziękowanie od organizatorów.
W tym samym miesiącu uruchomiony zostaje Most Przyjaźni między Holandią a Polską w Hotelu Szrenica. Przy wspólnym grillu odbyło się spotkanie z Chórem CONCORDIA DRIEL no i rozwiązały się języki przyjaźni międzynarodowej.
Mocnym uderzeniem rozpoczyna się rok szkolny 2011/2012, bo już 2 września zostajemy zaproszeni na VIII spotkanie Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Szklarskiej Porębie z przygotowanym programem. Wpis do Kroniki kończy się stwierdzeniem „Jesteście wspaniali”.
Grudzień 2011 roku otwiera nowy rozdział naszej działalności, rozpoczynamy współpracę z Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. Przygotowane programy to nie tylko piosenki ale skecze, monologi, konkursy. Publiczność świetnie się bawi, śpiewa znane a nuci nieznane piosenki. W programach preferujemy piosenki sławiące piękno Karkonoszy, Gór Izerskich i nasze miasto Szklarską Porębę. Program trwa ponad półtorej godziny a czasami nawet dłużej bo widzowie domagają się bisów. Występy są biletowane.
Uzyskane pieniążki pozwalają nam na zakup drobiazgów do dalszej działalności oraz pokrycie transportu i drobnych upominków. Należy podkreślić że Centrum udostępnia nam nieodpłatnie salę kinową, za co serdecznie dziękujemy. W ciągu roku, jesteśmy w każdym turnusie, wypada to przeciętnie 10 razy w roku.
Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem było uroczyste pożegnanie o. Marka Sowińskiego proboszcza parafii pw. Bożego Ciała i powitanie nowego o. Zygmunta Mikołajczyka. Chór dziękował piękna muzyką i śpiewem. /Pod Szrenicą nr 7/12/
Rok szkolny 2012/2013 rozpoczął się od mocnego uderzenia, udział w Senioraliach 2012.W biuletynie „Pod Szrenicą” napisano „ Najbardziej widowiskowy chór podczas Pierwszego Przeglądu Zespołów Artystycznych Seniorów. Chór zachwycił publiczność, która w tych dniach szczelnie wypełniła salę widowiskową JCK, wykwintnością i elegancją strojów, układem choreograficznym i gracją w poruszaniu się na scenie, repertuarem i wykonaniem”.
W czerwcu 2013 roku przygotowaliśmy oprawę muzyczną do Mszy z Okazji Zjazdu Absolwentów AWF Wrocław z lat 1953-1958 gdzie uczestnicy napisali „Wzruszeni pięknem muzyki i poruszeni poziomem jej wykonania, serdecznie dziękujemy wszystkim członkom chóru i jego Kierownictwu”. W czerwcu odbył się koncert na spotkaniu po latach absolwentów Politechniki Łódzkiej, którzy przez wiele lat pracowali w Nigerii.
W ramach zadośćuczynienia za włożony wysiłek, ciężką pracę wszyscy członkowie Zespołu czerwcu jadą na dwudniową wycieczkę do Wadowic Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa. W Muzeum JPII prezentujemy utwory o Janie Pawle II. Kraków a zwłaszcza Rynek, Wawel, Papieskie okno przypomniały niezapomniane chwile z poprzednich lat.
Oprócz tej wycieczki organizowaliśmy wspólnie z UTW oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów autokarowe jednodniowe wycieczki do Drezna, Lipska, Pragi, Karolowych Var. Odbywało się to raz do roku, miało na celu pełniejszą integrację ludzi, poznanie się w innych okolicznościach.
Na próbach i spotkaniach rozmawialiśmy o dalszych planach wyjazdowych. W pewnym momencie zapytano kiedy i czy w ogóle ktoś był w Warszawie i okazało się, że ponad 80% osób członków chóru nigdy nie było w Stolicy. Wtedy pada propozycja wyjazdu do Warszawy ale na kilka dni. Zdecydowano, że co miesiąc będzie zbierana kwota pieniążków aby móc rezerwować noclegi, wstępy, przewodnika, autokar. Tym razem wyjeżdżają busem tylko członkowie Chóru, bo łatwiej będzie uzyskać rezerwację.
W naszym archiwum mamy wielotomową Kronikę, w której odnotowano wszystkie wydarzenia naszej działalności. W najbliższym czasie planujemy przenieść na nośnik elektroniczny.