..Memento Mori…

W miniony piątek i sobotę miało miejsce porządkowanie Zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Akcja społeczna została zainicjowana przez niemieckich wolontariuszy , którzy działania rozpoczęli już w piątek i pracowali do późnych godzin popołudniowych. Przyjaciele Śląska bo tak o sobie mówią działają na rzecz ochrony dóbr kultury Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem starych miejsc spoczynku. Mają za sobą kilka udanych rewitalizacji cmentarzyw tym Szczodre i Żeliszów.
W sobotę do grupy wolontariuszy dołączyli także mieszkańcy, Burmistrz i radni miasta.
Do czasu rozpoczęcia akcji, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej przygotował teren i wykosił wysoką trawę, co znacznie pomogło w dalszym porządkowaniu cmentarza.
Dwa dni były niezwykle pracowite udało się nie tylko oczyścić miejsce ze zbędnej zieleni, ale przede wszystkim wiele grobów zostało odsłoniętych i ujrzało światło dzienne po prawie 75 latach. Można powiedzieć, że znajdujemy się w momencie historycznym. Co za tym idzie mamy nadzieję, że to działanie zwróci większą uwagę na dzieje dawnej Szklarskiej Poręby, ludzi którzy tu mieszkali i tworzyli.
Na ten moment zostało jeszcze wiele do zrobienia ze spraw porządkowych, dlatego też przewidujemy kolejną akcję jeszcze tej jesieni do której już teraz gorąco zachęcamy.
Ponadto zrodził się pomysł spacerów historycznych, podczas których mieszkanka i pasjonatka Szklarskiej Poręby Sylwia Cybulska przybliży historię tego miejsca i dzieje mieszkańców którzy tworzyli Szklarską Porębę przed nami.
Po skończonej pracy mieliśmy okazję spotkać się przy ognisku i skosztować chleba i ciast pieczonych według dawnych śląskich receptur przywiezionych przez naszych gości.
Mamy świadomość, że aby temu miejscu przywrócić dawną świetność zostało jeszcze wiele do zrobienia, ale jak mówi stare przysłowie „…kropla drąży skałę…./ ein steter Tropfen höhlt den Stein.
Działania z naszej strony koordynowane były przez Moksial i Referat Promocji Miasta, ze strony gości przez Roberta Wollnego z przyjaciółmi z Initiative zur Erhaltung schlesischer Kulturgüter.

Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w akcji sprzątania cmentarza. Do zobaczenia wkrótce.