Moksialowisko

                   MOKSIALOWISKO – nietuzinkowe zajęcia kulturalno-edukacyjno-rozrywkowe dla dzieci podczas szkolnej przerwy zimowej
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie po raz pierwszy zorganizował, przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku zajęcia dla trzydzieściorga młodych porębian. Połowa bawiła u nas przez 2 tygodnie; druga — przez tydzień. Program obejmował plastykę, sztuki wizualne, rękodzieło, wycieczki i mnóstwo ruchu na świeżym powietrzu.
Budowania z gliny, tworzenia proporców i innych podobnych umiejętności uczyły Bernarda Gołąb i Weronika Kowalska. Podstawy architektury, ważnej dziedziny nauki i sztuki, wyłożyła Ewelina Markiewicz. W arkana fotografii analogowej i technik graficznych wprowadził dzieciaki Kamil Czupryna. Robienia bransoletek surwiwalowych i produkcji magnesów nauczył Bartek Wójcikiewicz. Kulisy pracy magika zdradzał Jarek Misiura. Kompozycji mozaiki ceramicznej i szkicowania węglem uczyła Marlena Jędrocha. Nad ładem zaś panował pedagog, Marcin Barbarowicz.
Podopieczni nie byli podczas długich moksialowiskowych godzin głodni, bowiem ciepłe posiłki zapewniała restauracja TOPOLLINO. Dzięki Lokalnej Organizacji Turystycznej mogliśmy korzystać z ubitego śniegu na górce przy ul. Wolności oraz ze ogniska. Wszak kiełbasa z rusztu smakuje najlepiej na śniegu. Zwłaszcza po lepieniu igloo, rzeźbieniu w śniegu, budowie fortyfikacji obronnych, wyślizgiwaniu ślizgawki oraz ryciu w śniegu tunelów o kolebkowym sklepieniu. Dzięki zajęciom z architektury i plastyki dzieciaki robiły to perfekcyjnie!
W piątki, dzięki wsparciu Biura Turystycznego ALMAR zwiedzaliśmy fabrykę zabawek DETOA w czeskich Albrechticach, Wodospad Mumlavy i sąsiedni Harrachov. W polskich Sudetach wycieczkowymi celami były: Sztolnia JELENIA STRUGA oraz Park Miniatur w Kowarach, a także Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.
Załoga MOKSiAL dziękuje dzieciakom, rodzicom, instruktorom, pedagogom, wspomnianym przedsiębiorstwom i organizacjom, także przewodnikowi sudeckiemu Tomaszowi Almaro Januszce, Romanowi Klimkowi i Juliuszowi Lachowiczowi, a miastu – Szklarskiej Porębie za dofinansowanie MOKSIALOWISKA. Pani Zimie dziękujemy za śnieg i piękną pogodę. Do zobaczenia za rok!