RozeGRAJ Szklarską

1 lipca 2021

Plakat RozeGraj Szklarską

 

Drodzy Uczestnicy i Drogie Uczestniczki MOKSiALowych wydarzeń!

Chcemy Wam opowiedzieć, jak to się wszystko zaczęło z tym naszym projektem. Na początku kwietnia 2021 roku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnęło nabór do tegorocznej edycji programu Kultura Dostępna, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie otrzymało 109 beneficjentów, wyłonionych w procedurze konkursowej. Projekt MOKSiALu o nazwie RozeGRAJ Szklarską – CzaroDzieje (taka jest jego pełna nazwa) znalazł się wśród tych wybrańców! Cóż za radość i duma!

W ramach projektu RozeGRAJ Szklarską miejsce miał cykl wycieczek połączonych z warsztatami rękodzielniczymi, edukacyjnymi i survivalowymi – czyli Wypraw Czarodziejskich po Szklarskiej Porębie i okolicach – podczas których nie tylko zwiedzaliśmy naj-magiczniejsze miejsca regionu, ale też uczyliśmy się ich fascynującej historii.

Spotykaliśmy się tez na poza-wycieczkowych warsztatach rękodzielniczych, na testowaniu prototypu gry planszowej CzaroDzieje, która powstawała w ramach naszego projektu (o niej za chwilkę).

Odbył się też huczny finał projektu, Mikołajkowy Wielki Turniej Czarodziejski, podczas którego wzięliście udział w wielu warsztatach rękodzielniczych i zrobiliście sobie fajne prezenty. Finał był też premierą gry planszowej CzaroDzieje, którą świętowaliśmy turniejem planszówkowym!

W sieci też się działo -wzięliście udział w konkursie filmowym na grani NAGRANI, a Waszym zadaniem było nagranie krótkiego filmiku, w którym wyjaśniacie światu, dlaczego fajnie jest być w Szklarskiej (wg zwycięskiej grupy najlepsze są tu: spacery po górach, zapach, pieski i CzaroDzieje).

A podczas przerwy świątecznej, na sam koniec roku, odbyło sie wydarzenie o niezwykle przewrotnej nazwie… Rozegraj Szklarską Porębę, podczas którego poszliśmy pierwszy (i nie ostatni!) raz na spacer śladami szklarskoporębskich legend, czyli odbyła się pierwsza terenowa rozgrywka planszowej wersji gry CzaroDzieje!

Słów kilka o naszej grze, która już jest, pachnąca nowością! Akcja CzaroDziejów dzieje się w Szklarskiej Porębie i jej bliskich okolicach i roi się w niej od postaci wprost ze szklarskoporębskich legend. Podczas gdy gra była tworzona, czytaliśmy zwłaszcza te ze zbioru Państwa: Aleksandra i Urszuli Wiącków pt. „Legendy Karkonoszy i okolic”. Pani Urszula była z nami na jednej z Wypraw Czarodziejskich i czytała uczestnikom i uczestniczkom te legendy, pamiętacie? A że trochę nas smuciły te z tragicznymi zakończeniami (np. ciągle nie możemy przeboleć zgładzenia smoka-Kraka, ostatniego ze swojego gatunku), postanowiliśmy, że w naszej grze możliwe będzie „dopisanie” niektórym bohaterom i bohaterkom szczęśliwych zakończeń.

W grze CzaroDzieje występują też bestie, stworki, potwory, duszki i inne magiczne istoty pochodzące z cyklu „Bestiariuszy Jeleniogórskich” Tomasza Szyrwiela i utrudniają bądź ułatwiają one życie graczom. Nie mogliśmy sobie wymarzyć fajniejszych pomagaczy i przeszkadzaczy!

Jak zagrać w grę? Koniecznie śledźcie MOKSiAL w sieci! Planszowe gry będzie można wygrywać na drodze konkursów lub uczestnictwa w naszych przyszłych wydarzeniach, a w tą terenową z pewnością nie raz jeszcze zagramy w przyszłym roku.

Dziękujemy, że towarzyszyliście i towarzyszyłyście nam podczas realizacji tego projektu, Wasz entuzjazm był największym czynnikiem nakręcającym nasze działania.

Do zobaczenia w Ośrodku Kultury!

 

Informacje o dofinansowaniu

 

REALIZACJA PROJEKTU

RozeGRAJ Szklarską - Prolog

I Wyprawa Czarodziejska - 31.07.2021

II Wyprawa Czarodziejska - 23.08.2021

III Wyprawa Czarodziejska - 20.09.2021

IV Wyprawa Czarodziejska - 27 listopada 2021


GRA CZARODZIEJE


na rani NAGRANI - KONKURS


 

Aktualności

14 maja 2024
Dotacja dla Stowarzyszenia Senior 60
Dotacja dla Stowarzyszenia Senior 60
UTW
13 maja 2024
Akty Kobiece - Piotr Chabior
Akty Kobiece - Piotr Chabior
Moksial 4 Peron
8 maja 2024
Glass Hills - Anna Szczypczyńska
Glass Hills - Anna Szczypczyńska
Moksial 4 Peron
3 maja 2024
XV-lecie UTW JM
XV-lecie UTW JM
UTW
30 kwietnia 2024
Ray Greene & Band
Ray Greene & Band
Moksial 4 Peron
27 kwietnia 2024
Dziś XVI wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana - jedyna w roku
Dziś XVI wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana - jedyna w roku
UTW