Realizacja Projektu

 

Na początku kwietnia Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnęło nabór do tegorocznej edycji programu Kultura Dostępna, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowanie otrzymało 109 beneficjentów, wyłonionych w procedurze konkursowej. Projekt MOKSiALu znalazł się wśród tych wybrańców !

W ramach naszego pomysłu pod nazwą RozeGRAJ Szklarską powstanie pudełkowa gra planszowa oraz gra terenowa  CzaroDzieje, której akcja dziać się będzie w Szklarskiej Porębie i jej bliskich okolicach i w której zaroi się od postaci wprost ze szklarskoporębskich legend. Utrudniać bądź ułatwiać graczom życie będą bestie z „Bestiariuszy Jeleniogórskich” Tomasza Szyrwiela. W planach mamy też wycieczki po szklarskich miejscach owianych tajemnicami, warsztaty grami planszowymi, plastyczne, rękodzielnicze i surviwalowe, a także spotkania i inne atrakcje dla dzieci i młodzieży takie jak konkurs czy czarodziejski turniej gier i In.

Radość i duma <3

Zachęcamy Was do posłuchania nas opowiadających o projekcie w w Kalejdoskopie Radia KSON, cyklicznym programie rozgłośni naszego Partnera projektowego: bit.ly/3hE4quY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna

Nazwa zadania: RozeGRAJ Szklarską: CzaroDzieje

Dofinansowanie: 75 000 zł, Całkowita wartość: 100 300 zł

 


I Wyprawa Czarodziejska 31 lipca 2021

Hej ho! Przedstawiamy kilka zdjęć z sobotniej wyprawy drużyny kryształu górskiego pod przewodnictwem szklarskoporębskiej czarownicy – Olgi Orlińskiej-Szczyżowskiej.

Pogoda nie mogła być piękniejsza! Był przystanek w Fundacji ArsSudetica, gdzie zadziała się szklana magia (koniecznie się tam wybierzcie by to zobaczyć na własne oczy), było tempo zakończone odpoczynkiem w Ogrodzie Ducha Gór. Potem poczęstunek wprowadził nas w przyjemny cukrowy haj i zaczęło się testowanie prototypu gry „CzaroDzieje” przygotowanego przez Wojciecha Rzadka z Admondo (czaszki dymiły). Na koniec bajki podczas przesympatycznego spotkania czytała nam  Pani Ula Wiącek, autorka „Legend Karkonoszy i okolic”, czyli jednej z inspiracji do naszej gry.


II Wyprawa Czarodziejska 23 sierpnia  2021 /Tydzień czarodziejski 23-27 sierpnia

Podsumowanie tygodnia z perspektywy szklarskoporębskich Czarodziejek i Czarodziejów działających wspólnie z nami na rzecz realizacji projektum „RozeGRAJ Szklarską”. Prawdziwie magicznie było!

W poniedziałek świetnie się bawiliśmy w towarzystwie słuchaczek i słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Jeszcze Młodzi”– testowaliśmy prototyp gry „CzaroDzieje”, która do końca tego roku powstanie ku uczczeniu szklarskoporębskich legend! Kochane słuchaczki i drogi słuchaczu, dziękujemy Wam za bezcenne uwagi dotyczące gry i za przemiło spędzony czas.

Wtorek upłynał nam na wycieczce dla prawdziwych twardzieli i twardzielek – Wyprawie CzaroDziejskiej II z Druidem Szalonym i podopiecznymi Stowarzyszenia „Kamienna Tęcza” – deszczowo, chłodno, mgliście, tajemniczo – takie klimaty też lubimy! A przebieżka z Białki do Ogrodu Ducha Gór i powrotem niejednego wytrawnego włóczykija zaskoczyłaby dystansew, więc szacunek się należy uczestnikom naszej wyprawy!

Na odpoczynek były warsztaty tworzenia amuletów ze szklanych koralików czyli okazja do nakarmienia wewnętrznej łasej na błyskotki sroki.

Czwartek czwarteczek spod znaku kolejnych poważnych testów – tym razem pod lupę grę wzięli podopieczni i podopieczne Stowarzyszenia „Kamienna Tęcza” wraz z opiekunkami. Jesteście wspaniałe i wspaniali i już za Wami tęsknimy.


 

III Wyprawa Czarodziejska 20 września 2021

Ale się pięknie podziało! 20 września miejsce miała III Wyprawa Czarodziejska w ramach moksialowego projektu „RozeGRAJ Szklarską – Czarodzieje”.

Wjechaliśmy kolejką na otuloną mgłą Szrenicę, gdzie po dotarciu do schroniska i ogrzaniu się zjedliśmy pyszne schroniskowe naleśniki, słuchaliśmy opowieści Jarka i Oli z Sudeckiej Krainy i przygotowaliśmy razem z nimi włóczykijskie magiczne kostury.

Potem himalaistka Monika Witkowska opowiedziała nam o swojej podróży do Nepalu i zdobywaniu najwyższego szczytu na świecie – Mount Everest. Uczestnicy mieli też okazję przymierzyć ekwipunek himalaistki.
Na energetyczny koniec Bogdan Tymoszyk ze Szkoły Przygody SAS zabrał nas na edukacyjną przebieżkę po lesie, pokazał jak rozpalić ognisko w warunkach niesprzyjających i jak na szybko przygotować i upiec podpłomyki. Była moc!

Dziękujemy Schronisko Szrenica, Sudety Ski Lift Szklarska Poręba i Karkonoski Park Narodowy za królewskie nas ugoszczenie!

I dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli na tą wycieczkę wybrać się z nami i już obmyślamy plan kolejnej, czwartej wyprawy. Widzimy się niebawem!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna

 

 

 

IV Wyprawa Czarodziejska 27 listopada 2021

Ostatnia Wyprawa Czarodziejska za nami chlip chlip… tak… Na ten rok koniec magicznych wycieczek! Ale powspominajmy jeszcze, bo działo się pięknie, zdjęcia poniżej!

 
 
Wielki Mikołajkowy Turniej Czarodziejski 11 grudnia 2021 na 4 PERONIE
Zapraszamy na wspominki z rękodzielniczo-planszówkowej sobotniej uczty czyli Mikołajkowego Wielkiego Turnieju Czarodziejskiego w ramach projektu „RozeGRAJ Szklarską”. 
Dacie wiarę? Tak, jak obiecaliśmy, to były Mikołajki w prawdziwie magicznej odsłonie, czyli Wielki Turniej Czarodziejski! I było szumnie! Zagraliśmy wreszcie w świeżutką grę planszową CzaroDzieje, która na drodze konsultacji z Wami powstawała przez cały rok. Miejsce miały też prawdziwie świąteczne warsztaty rękodzielnicze.
 
 
Świąteczna gorączka – warsztaty i premiera terenowej wersji gry CzaroDzieje!

Na koniec roku trzy wisienki na torcie projektu RozeGRAJ Szklarską, z którym naprawdę trudno się rozstać i go tak po prostu zamknąć, tyle się działo, tyle zawartych znajomości, zwiedzonych miejsc, ludzkich historii i emocji… Ostatnie dwa tygodnie tego roku upłynęły nam na w dużym stopniu na przygotowaniach do tych ostatnich projektowych wydarzeń, czyli warsztatów rękodzielniczych w Domu Dziecka w Szklarskiej PorębieCentrum Opieki nad Dzieckiem (23 grudnia) i w Fundacji „Nasza Fundacja” (30 grudnia) a także do premiery i pierwszego przejścia terenowej wersji gry CzaroDzieje. Zapraszamy do podziwiania zdjęć, działo się.

Dziękujemy Dom Dziecka w Szklarskiej Porębie – Centrum Opieki nad Dzieckiem i Fundacja „Nasza Fundacja” za gościnę, entuzjazm do naszego projektu i wspólne posiłki w świątecznym nastroju. Krzysztofowi i Gracjanowi głębokie ukłony za podróż w magiczne zakamarki Szklarskiej. Aby ten Nowy Rok przyniósł Wam wiele dobrego, w tym nasze ponowne spotkanie

Wydarzenia w ramach projektu „RozeGRAJ Szklarską”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.