„Świat według Hofmana ‘’–  projekt zrealizowany w 2017 roku.

Na projekt składało się wiele działań realizowanych wspólnie przez czeskiego i polskiego partnera, których wspólnym mianownikiem była postać wybitnego malarza Wlastimila Hofmana. Projekt zakładał realizację warsztatów w których udział wzięły dzieci i młodzież, pleneru malarskiego – polskich i czeskich malarzy z Karkonoszy i Kazimierza Dolnego, wystaw po obu stronach granicy. Trwałym efektem działań jest  mural, który powstał przy Szkole Podstawowej  nr 5 zainspirowany twórczością Hofmana, oraz obrazy stworzone przez artystów polsko- czeskiego pogranicza.

Podczas pleneru malarskiego 15 malarzy i grafików z Polski i z Czech tworzyło inspirując się postacią Wlastimila Hofmana i jego pracami, a także miejscem, w którym tworzył w ostatnich latach swego życia. W plenerze wzięli udział tacy artyści jak : Beata Kornicka – Konecka, Bogumiła Twardowska – Rogacewicz, Dariusz Miliński, Ludmiła Riabkowa, Janusz Konecki, Monika Krakowska, Janusz Motylski oraz artyści z Czech Lukáš Černý, Lukrezia Skaloudova Puchmajerova,  Ilona Chvalova , Darina Martinovska, Hana Chlumska

Powstało wiele niezwykle różnorodnych prac, nietuzinkowych w ujęciu tematu i często bardzo osobistych.  Zostały one zaprezentowane podczas wielu wystaw zorganizowanych przez Ośrodek Kultury zarówno w kraju jak i za granicą. Plener odbywał się w ramach Roku Wlastimila Hofmana oraz projektu  „Świat wg Hofmana” dofinansowywanego przez Unię Europejską.