Szklarska Poręba górą !

Szklarska Poręba górą !

Za nami V Festiwal Trójka Górom i Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu. Od 21 do 23 lutego 2019 r. Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie był kulturalnym centrum regionu. Tu stanął festiwalowy, sferyczny namiot spotkań, w którym dziennikarze Programu III Polskiego Radia przeprowadzali bardzo ciekawe rozmowy z zaproszonymi gośćmi.
Gwiazdy w górach
Wśród festiwalowych gwiazd byli min: Roma Gąsiorowska, Kapitan Krzysztof Baranowski, La La Poland, Paweł Królikowski, Robert Rient i Daria Zawialow. Rozmowy nietuzinkowe, szczere i na rożne tematy tak jak różnorodni byli goście zaproszeni na Festiwal. Daria Zawiałow zagrała w pierwszy dzień festiwalu niezwykle energetyczny, świetny koncert na którym zabrzmiały piosenki z jej debiutanckiej płyty „A kysz” oraz piosenki zapowiadające najnowszą płyte, która ukaże się tej wiosny. Koncert był świetnie zrealizowany pod względem akustycznym. Piosenkarka ze swoim mocnym kobiecym wokalem, świetnymi tekstami piosenek sprawiła ,że wystep na długo zostanie w pamięci widzów. Drugim festiwalowym koncertem był występ Marceliny. Również energetyczny i dobrze zagrany przyciąganął wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby, którzy chcieli obejrzeć artystkę od niedawna mieszkającą w naszym mieście.
Wspomniec również nalezy o Romie Gąsiorowskiej, która odwiedział podczas Festiwalu Dom Dziecka w naszym miescie. Aktorka była poruszona przyjęciem jakie jej zgotowały dzieci a, wychowankowie Domu Dziecka byli podekscytowni wizytą tak niezwykłego goscia.
Radio w Górach
Festiwal Trójka Górom to również audycje radiowe nadawane o ze Szklarskiej Poręby. Szklarska Poręba praktycznie rozbrzmiewała na okrągło przez trzy festiwalowe dni na falach Programu III Polskiego Radia. Mieliśmy 10 audycji nadawanych na żywo w tym czasie. W tym kultową Listę Przebojów Programu III, prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego. Ta audycja za każdy razem przyciąga tłumy odbiorców i nie inaczej było tym razem. Fani „Niedźwiedzia” musieli czekać na swoją kolejkę przed namiotem spotkań. Słuchacze radiowej „Trójki” dopisali zresztą na wszystkich audycjach. Nowością był Set Didżejski zagrany w Metaforze z piątku na sobotę przez Hirka Wronę i Michała Margańskiego. Audycja i zabawa podczas klubowego grania serwowanego przez wytrawnych dziennikarzy muzycznych były rewelacyjne. Świetne były również pozostałe audycje w tym nagrywana nieco wcześniej „Trójka pod księżycem” – dwugodzinna audycja w całości poświęcona Szklarskiej Porębie i jej przyjaźni z Radiowa Trójką. Prowadziła ją Barbara Marcinik
O Szklarskiej dużo slychac było równiez w piątkowym „Zapraszamy do Trójki” prowadzonym przez Kubę Strzyczkowskiego z Norweskiej Doliny, Offensywie i Mysliwieckiej 3/5/7 prowadzonej przez Piotra Stelmacha czy „Trójkowo filmowo” z Ryszardem Jaźwińskim.
Szklarska na Festiwalu
Oprócz niezwykłych rozmów z zaproszonymi gwiazdami, koncertów i audycji na festiwalu rozmówcami byli również nasi mieszkańcy. W tym roku obchodzimy 20 lecie Sudeckiego Bractwa Walońskiemu i temu poświęcona była rozmowa inaugurująca Festiwal prowadzona przez Kubę Strzyczkowskiego z Walonami. Natomiast gościem Michała Olszańskiego był wieloletni meiszkaniec Szklarskiej Poręby Robert Rient. Jego rozmowa z Michałem Olszańskim została nagrana i bedzie emitowana w audycji „Godzinna prawdy”. Redaktor Olszański był niezwykle poruszony tym wywiadem , jak zresztą wszyscy którzy się wywiadowi przysłuchiwali w namiocie spotkań. Rober Rient w prosty i szczery sposób mówi bowiem o sprawach najważniejszych – wolności i miłości.
Śnieg na Festiwalu
Festiwalowi Trójka Górom towarzyszyły Mistrzostwa w Rzeźbie ze Śniegu. W śnieżnych pryzmach profesjonaliści rzeźbieli do tematu „Czwarty wymiar”, a amatorzy obrazowali „Tolerancję” Powstały bardzo różnorodne rzeźby zarówno w formie jak i sposobie podejścia do tematu. Była wśród nich nawet bryła interaktywna. Pięknie pod wieczór podświetlone prace stały się niebywałą atrakcją festiwalową. Mistrzostwom towarzyszyły zabawy i konkursy w lodzie przygotowane dla całych rodzin
Media na Festiwalu
Szklarska Poręba obecna była na falach Trójki na długo przed Festiwalem, ale również w jego trakcie. Nasze miasto zagościło również w telewizji Wrocław TVP 3 , która objęła opiekę medialna nad wydarzeniem. Skutkowało to wieloma wejściami na żywo i ze Skweru radiowej Trójki ze Szrenicy.
To kolejna świetna edycja Festiwalu Trójka Górom i Mistrzostw Polskie Rzeźbie ze Śniegu. Mamy nadzieję,że przed nami kolejne odsłony tego zimowego święta. Mam bowiem zapewnienie dyrekcji Programu III Polskiego Radia ,że w następnym roku Trójka również do nas przyjedzie a współpraca po 20 latach przyjaźni Szklarskiej Poręby i Programu III Polskiego Rada trwać będzie nadal . A to wszystko dzięki niepowtarzalnym walorom naszego miasta, a przede wszystkim dzięki ludziom o podobnej wrażliwości.
Organizatorem Festiwalu Trójka Górom i Mistrzostw Polski Rzeźbie ze Śniegu był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie przy wsparciu Referatu Promocji Miasta. Patronem medialnym i partnerem jest Program III Polskiego Radia.
Opiekę medialną nad imprezami objęła również TVP 3 Wrocław.
Organizatorzy składają szczególne podziękowania głównemu sponsorowi: Norweskiej Dolinie oraz naszym partnerom : Firmie Loman, Termom Cieplickim, ICE ART, Kawon, Firmie Qbik, Restauracji Topollino, Czarnemu Kamieniowi Resort & SPA, Blue Mountain, Sasanka Hotel SPA Resort, Polidomes, Restauracji Metafora i Hotelowi Bornit.
Brawa należa się dla naszych wolontariuszek , które dzielnie wspierały nas w pracy. A duże podziękowania za pomoc organizacyjna MZGK.

Do zobaczenia za rok !
(MOKSiAL)