Wizyta absolwentów

             W ostatni weekend wakacji doSzklarskiej Poręby zawitali absolwenci kadry pedagogicznej ,która kształciła się w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Szklarskiej Porębie Średniej w latach 1947-1957. Zjazdy absolwentów odbywają się od 1988 roku ,kiedy to grupa przyjaciół ze szkolnej ławy postanowiła zawitać ponownie w progi dawnej siedziby liceum ,aby przypomnieć sobie czasy pięknej młodości ,wspomnieć pedagogów i niezapomniany czas w Karkonoszach.
Liceum pedagogiczne powstało w Szklarskiej Porębie w budynkach dawnego niemieckiego prewentorium „Marienheim” Szkoła liczyła 5 sal lekcyjnych ,4 pracownie przedmiotowe,bibliotekę,salę gimnastyczną oraz aulę,pomieszczenia internatu żeńskiego i męskiego oraz domy dla pedagogów. W roku szkolnym 1951-57 szkoła została przekształcona w liceum pedagogiczne, o profilu wychowania fizycznego. Absolwent, mógł nauczać wf w klasach I-VII oraz wszystkich przedmiotów w klasach I-IV
Zjazdy absolwentów, to szereg pięknych wspomnień i opowieści o losach wspaniałych ludzi, którzy zajmowali się wychowaniem dzieci w powojennej Polsce.
Kiedy grupa 80 latków stała ponownie pod swoją szkołą ,widziałam w nich nastoletnie dzieci ,które z werwą do działań i ogromnym zaangażowaniem wykonywały wszystkie polecenia oraz z wielkim zapałem podchodziły do wielu dyscyplin sportowych .
Były opowieści o budowie bieżni ,wspomnienia wydarzeń z tamtych czasów z błyskiem w oku , niesłychaną energią i tęsknotą wyszukiwane w pamięci, by jeszcze raz wypowiedzieć je głośno ,by jeszcze raz oczyma wyobraźni wrócić do czasów, tak odległych ale wciąż żywych .
Sentymentalna podróż pod budynek szkoły ,wodospad ,stację PKP miejsca ,które zostaną z nimi na zawsze .Odwiedziny na cmentarzu u tych ,którzy już nie zasiądą przy wspólnej ławie.
Piękni ludzie ,uśmiechnięci ,energiczni ,z poczuciem humoru .Miałam wrażenie ,że dla nich czas się zatrzymał .
Dziękuję za wszystkie opowieści ,za wspólne chwile za podróż do czasów, o których tak mało dziś wiadomo.
Z serdecznym pozdrowieniem dla całej grupy absolwentów.