Zabierz Dziadków na wycieczkę

W niedzielę 11 września odbyła się wycieczka z cyklu
“Zabierz Dziadków na wycieczkę”
Organizacja wycieczki była możliwa dzięki środkom pochodzącym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu :Dom Kultury+Inicjatywy lokalne pozyskanym przez Moksial w Szklarskiej Porębie.
W czasie wycieczki ,mieszkańcy i turyści poznali historię dzisiejszego centrum miasta. Odpowiedzieliśmy na pytania gdzie była pierwsza szkoła na Marysinie, skąd pochodzi ta nazwa ,jak wyglądają domy przysłupowe oraz geneza ich powstania.
Jak rzeźby przedstawiające cztery znane bajki trafiły na budynek SP1.Co mieściło się na placu dzisiejszego obozowiska harcerskiego przy ul.Kasprowicza. Grupa zajrzała do dawnej sztolni po wydobyciu pegmatytów, tam spotkały nas meta menardi. Odwiedziliśmy miejsce po pomniku Roberta Bosse.Były również historie skarbowe dot.Villi Joachima Zimmermanna i Johanesa Guthmanna. Działalność werwolfu w kontekście książki Aleksandra Wiącka „Wilki na granicy”
oraz wiele nieoczywistych ciekawostek dotyczących Szklarskiej Poręby. W czasie kolejnych wycieczek odwiedzimy Białą Dolinę, Hutę, Szklarską Porębę Średnią oraz Szklarską Porębę Dolną. Wycieczki zakończymy prelekcją na 4 Peronie z projekcją dawnych fotografii. Serdecznie zapraszamy na kolejne wyprawy.