Znikająca Architektura Domów Sudeckich

Wernisaż Wystawy

„Znikająca  Architektura Domów Sudeckich”

   W miniony piątek ( 7 grudnia br.) w galerii Sudeckiego Centrum Kultury i Sztuki w Szklarskiej Porębie odbył się wernisaż wystawy „Znikająca Architektura Domów Sudeckich”. Wystawa jest efektem pracy jaką wykonali uczestnicy na zajęciach w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie pod kierunkiem dwóch fantastycznych instruktorek – architektki Eweliny Markiewicz i artystki szkła Edyty Kulli. Inspiracją do realizacji projektu była architektura sudecka będąca nieodłącznym elementem codziennej przestrzeni, mocno już zakorzenionej w tożsamości mieszkańców. Mając świadomość, że historyczne domy, dotknięte upływającym czasem niszczeją, a duża część z nich znika bezpowrotnie z otoczenia, zrodziła się myśl zrealizowania cyklu warsztatów edukacyjnych.

   Na wystawie zostały zaprezentowane indywidualne prace przestrzenne domów i modeli domów  sudeckich. Powstałe makiety w sposób bardzo realny odzwierciedliły budownictwo regionu nawet z zachowaniem pewnych detali tradycyjnej architektury. Druga część wystawy przedstawia trzynaście szklanych asamblaży. „ Znikająca architektura” została zatopiona w szkle nawiązując  tym samym do tradycji szklarskich miejscowości i regionu. Punktem wyjścia do realizacji tych   niepowtarzalnych w swojej oryginalnej formie jak i technice prac, były fotografie domów  wypełniających przestrzeń naszego miasta.  Stanowiące doskonałe źródło historyczne i świetny  przykład architektury sudeckiej fotografie dały z kolei początek do stworzenia wystawy fotograficznej autorstwa Gabrieli Zając i Bartosza Wójcikiewicza.     

    Powstała wystawa jest pięknym i niepowtarzalnym w swej formie dowodem, pozwalającym zachować wspomnienie o przemijającej architekturze Szklarskiej Poręby. Warto zachować w pamięci historię miejsc, domów, ludzi, którzy tworzyli naszą przestrzeń przed nami, ponieważ na podstawie ich doświadczenia budujemy odpowiednią tożsamość i o tym właśnie jest ta wystawa.

   Na koniec warto dodać, że prezentowane prace świetnie wkomponowały się we wnętrza starej willi Sudeckiego Centrum Kultury i Sztuki ( dawna nazwa „Szmer Lasu”), która została „Ocalona od  Zapomnienia” .

  Zarówno powstałe makiety domów sudeckich jak i nowatorskie wizje architektury zatopionej w szkle będzie można oglądać do 31 grudnia 2018r. Wystawa fotograficzna od stycznia 2019 r. będzie przeniesiona na Skwer Radiowej „Trójki”.

 

Organizatorem projektu był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Podziękowania dla Stowarzyszenia Lokalni – Niebanalni za wsparcie, oraz dla Prezes Fundacji Ars Sudetica Pani Małgorzaty Rychter – Urbańskiej za gościnność.

 Projekt Kulturalne Karkonosze – Ścieżki tożsamości został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przy wsparciu Stowarzyszenia Lokalni – Niebanalni w Szklarskiej Porębie.

foto: Kamil Czupryna