ArtSkwer AD 2019

28 sierpnia 2019

Zakończyła się IX edycja Letniego Festiwalu Sztuki – ArtSkwer.
Podczas wakacji ze sztuką nie zabrakło zajęć twórczych o szerokim spektrum rozmaitych działań z dziedziny plastyki, natury, szkła, ceramiki czy animacji teatralnej i cyrkowej.
To co wyróżnia Festiwal i to co podkreślają sami uczestnicy to właśnie jego różnorodność, ale i atmosfera.
I tak w tym roku oferta kulturalna obejmowała cztery edycje. Letni Festiwal Sztuki otworzyliśmy materią jaką jest SZKŁO, które od wieków związane jest ze Szklarską Porębą i regionem. Malowaliśmy na szkle, tworzyliśmy kryształowe mydła i aromatyczne świece do masażu, wykonywaliśmy kalkomanię na szkle
i tworzyliśmy unikalne szklane magnesy, w których zatrzymaliśmy odrobinę wakacyjnych wspomnień z Karkonoszy. Topiliśmy różne skały w piecu plenerowym i tworzyliśmy Szklarskie Domki ze Szklarskiej Poręby.
Nie zabrakło oczywiście pokazów wydmuchiwania szkła, czy tworzenia kolorowych koralików szklanych przy użyciu palników.
Naszym szklarskim poczynaniom towarzyszyły występy taneczne i Eksplozja Kolorów. Uczestnicy ArtSkweru wzięli także czynny udział w humorystyczno – muzycznym spektaklu TANK . Formacja teatralno –muzyczna MUZIKANTY przeniosła widzów
w sentymentalny klimat lat 70 –tych w sposób raczej zabawny.
Druga odsłona Festiwalu poświęcona była głównie tematyce edukacji ekologicznej którą z powodzeniem szerzyli nasi zaprzyjaźnieni Partnerzy – Karkonoski Park Narodowy i Leśny Bank Genów z Kostrzycy.
Przez trzy dni działaliśmy „W Rytmie Natury”. Z ziół karkonoskich
i izerskich łąk robiliśmy kwiatowe sole kąpielowe i wyplataliśmy wianki. Tworzyliśmy własny ogródek kwiatowy i poznawaliśmy właściwości ziół dzikich
i przyprawowych. Budowaliśmy domki dla owadów i lepiliśmy bomby nasienne.
To również kulinarne smaki i zapachy. Robiliśmy maski z ciasta, piekliśmy bułeczki drożdżowe, komponowaliśmy pizzę. Wspólnie przyrządzaliśmy potrawy
z dzikich roślin, parzyliśmy naturalne ziołowe herbatki i ziołowe magnesy. Wykorzystywaliśmy kartony do budowy sudeckich domków. Na etnowarsztatach tkaliśmy roślinnie i tworzyliśmy Łotewskie Łapacze Słońca, a wszystko w rytm dźwięków bębnów afrykańskich.
Oprócz możliwości twórczego spełnienia się w działaniach warsztatowych, mogliśmy także zaopatrzyć się w różne produkty, przedmioty na Targowisku po Sąsiedzku”. Nasze targowisko to nic innego jak połączenie wakacyjnego wietrzenia szafy – wymiany ubrań z Pchlim Targiem.
Trzeci tydzień festiwalu upłynął pod hasłem Z ZIEMI CZERPANE.
W tym czasie na Skwerze Radiowej Trójki swój obóz rozbiła Historyczna Osada Słowiańska. Przenieśliśmy się do dawnych czasów i mogliśmy obserwować jak parę wieków temu wyglądało życie Słownian. Byliśmy świadkami, a i sami mogliśmy spróbować swoich sił w krzesaniu i nieceniu ognia. Przyglądaliśmy się dymiącym piecom
i budowie dymarek do wytopu cyny, miedzi i innych metali kolorowych. Garnki lepiliśmy, szukaliśmy złota i tworzyliśmy geologiczne pejzaże z miejscowych minerałów.
Oglądaliśmy walki Wojów, czyli potyczki dzielnych Słowian z bezlitosnymi Wikingami.
Zakończenie Letniego Festiwalu Sztuki upłynęło w całkowicie odmiennej konwencji. Tym razem gościliśmy instruktorów i artystów cyrkowych, którzy podczas animacji uczyli nas żonglerki, akrobatyki naziemnej i napowietrznej raz utrzymania balansu tak na warsztatach jak i w życiu..
Miasteczko Cyrkowych Animacji bo pod takim właśnie hasłem działaliśmy, wypełnione było światem magii, gdzie wszystko mogło się wydarzyć.
Po cyrkowych animacjach i wygibasach, każdego dnia grali w swoich autorskich spektaklach artyści.
Na pierwszy ogień wystąpił niesamowity duet komediowo – muzyczno – buskerski w spektaklu Jemioła & Szwed. Kolejnego dnia serca publiczności skradł Teatr na Walizkach ze swoim porywającym spektaklem komediowym „Beczka Śmiechu”.
Ostatni festiwalowy dzień nie mógł się obejść bez warsztatów. Prawdziwym hitem okazały się bransoletki przetrwania, stoisko przeżywało prawdziwe oblężenie. Młodszym odbiorcom przypadły do gustu zajęcia plastyczne, no i oczywiście nasza „artskwerowa” plaża, dostępna przez cały Festiwal.
Letni Festiwal Sztuki zakończyliśmy widowiskiem rodzinnym z elementami akrobatki napowietrznej. Artyści w spektaklu „Zgubowisko” opowiedzieli o cyrku, o marzeniach, także o sobie. Swoimi umiejętnościami i zręcznością pokazali swój świat wewnętrzny.

Na koniec małe podsumowanie. W tym roku zorganizowaliśmy dla Was:
50 warsztatów m.in. szklarskich, rzemieślniczych, ceramicznych, kulinarnych, plastycznych, ekologicznych, rękodzielniczych
6 występów: cyrkowe, taneczne, muzyczne, teatralnych
15 pokazów m.in. kulinarne, wytopu szkła, formowania szkła na gorąco, pokazy kucia broni i narzędzi średniowiecznych, wypału w piecu plenerowym, pokazy odlewnictwa w brązie, 5 stoisk promocyjnych, rękodzielniczych.
Nad właściwym kierunkiem zajęć warsztatowych czuwało 48 -stu instruktorów.

Byli z nami również:
twórcy, artyści i rzemieślnicy: Stowarzyszenie Sztukmistrzów, „Izerskie Skarby” – Fundacja Wspomagająca Rozwój Wsi Dolnośląskiej , Zespół taneczny FOX z Warszawy, Zielony Wulkan, Pracownia Artystyczna EQLA, Szklana Kuźnia, Muzeum Ziemi Juna, GONDEK GLASS, KOLOR FEST, Sokaluk Glass, Muzikanty, Teatr na Walizkach

Letni Festiwal Sztuki został objęty patronatami honorowymi przez:
Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego
Starosty Jeleniogórskiego Krzysztofa Wiśniewskiego
Burmistrza Miasta Szklarska Poręba Mirosława Grafa

Nasi Partnerzy i Sponsorzy
Biuro Promocji Miasta, Królowa Karkonoszy, Kolor Fest, Restauracja Topollino, Restauracja Metafora, Zakład Zielarski Kawon, Centrum Edukacji Ekologicznej, Leśny Bank Genów w Kostrzycy, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

Byliśmy My
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Dziękujemy naszym sponsorom w szczególności:
Królowej Karkonoszy za dach nad głową dla naszych artystów, Restauracji Metafora za „dokarmianie” instruktorów i organizatorów oraz partnerom za wsparcie, instruktorom, artystom, rzemieślnikom za ogromy wkład pracy i zaangażowanie, oraz wszystkim uczestnikom za miłe słowa i atmosferę podczas tegorocznego Letniego Festiwalu Sztuki.

Do zobaczenia za rok na ArtSkwerze !

                           

Moksial

Aktualności

3 września 2024
Kolejny festyn "Zdolne Babie Lato" za nami!
Kolejny festyn "Zdolne Babie Lato" za nami!
Moksial Sport
27 sierpnia 2024
WAKACJE REKORDZISTÓW
WAKACJE REKORDZISTÓW
Moksial 4 Peron
16 sierpnia 2024
Koncert - Janusz Prusinowski Kompania z potańcówką
Koncert - Janusz Prusinowski Kompania z potańcówką
Moksial
13 sierpnia 2024
Gambit Ducha Gór w Parku Ducha Gór w Szklarskiej Porębie
Gambit Ducha Gór w Parku Ducha Gór w Szklarskiej Porębie
Moksial
9 sierpnia 2024
"Tasuta N- Imal": Marokańskie Brzmienia w Sercu Szklarskiej Poręby!
"Tasuta N- Imal": Marokańskie Brzmienia w Sercu Szklarskiej Poręby!
Moksial
9 sierpnia 2024
MOKSiAL na TVPWrocław: Nowe Technologie i AI w Kulturze
MOKSiAL na TVPWrocław: Nowe Technologie i AI w Kulturze
Moksial Kino 4 Peron